Festyn Europejski na Trójstyku. 20-lecie wstąpienia Polski i Czech do Unii Europejskiej
Festyn Europejski na Trójstyku. 20-lecie wstąpienia Polski i Czech do Unii Europejskiej
Kategoria: Aktualności
29.04.2024
Godz: 13:55
Redaktor: Monika Pecov Monika Pecov
Drukuj

W sobotę 27 kwietnia br. na Trójstyku trzech państw – Polski, Niemiec oraz Czech, pomiędzy miejscowościami Porajów, Hradek nad Nysą i Zittau, odbył się Festyn Europejski zorganizowany z okazji 20-lecia wstąpienia Polski i Czech do Unii Europejskiej.

Na Trójstyk przybyło wielu mieszkańców pogranicza i zaproszeni goście, w tym Ambasador RP w Czechach Mateusz Gniazdowski, polscy, czescy i niemieccy przedstawiciele władz różnych szczebli, służb, instytucji oraz wysokiej rangi urzędnicy unijni. W wydarzeniu wziął udział Starosta Zgorzelecki Artur Bieliński.

Po odegraniu hymnu Unii Europejskiej przez Orkiestrę KWB Turów, oficjalnego otwarcia festynu dokonali Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Wojciech Dobrołowicz, Burmistrz Hrádka nad Nisou Josef Horinka i Burmistrz Zittau Thomas Zenker. Gospodarze powitali mieszkańców i gości, w tym Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Czeskiej Mateusza Gniazdowskiego i urzędującego w czasie akcesji premiera Czech Vladimira Špidla. Na scenie nie zabrakło także wystąpień Wojewody Dolnośląskiego Macieja Awiżenia, premiera Saksonii Michaela Kretschmera, hejtmana Libereckiego kraju Martina Puty oraz przedstawicieli instytucji europejskich.

Na uczestników wydarzenia czekało wiele atrakcji, w tym „unijny tort”, bogaty program sceniczny, przysmaki ze wszystkich stron pogranicza, strefa dla dzieci, szereg wystawców, czy prezentacje w strefie „Europa potrzebuje bezpieczeństwa”.

Międzynarodowe spotkanie w tak szerokim gronie było doskonałą okazją do podpisania petycji do Parlamentu Europejskiego w sprawie poprawy jakości kolejowego połączenia Hrádek nad Nisou – Zittau oraz utworzenia przystanku kolejowego w Porajowie.

Na scenie Bogatynię reprezentowali Zakładowa Orkiestra Górnicza KWB Turów, Bożena Mazowiecka, zespoły: IZIS i Rozmaryn oraz dziecięco-młodzieżowy zespół działający przy Bogatyńskim Ośrodku Kultury.

Po stronie polskiej atrakcji dopełniły pokazy strażackie przygotowane przez OSP Porajów oraz „Dziecięca Strefa Trójstyku” zrealizowana w ramach projektu polsko-czeskiego pn. „Tradycyjnie i integracyjnie w Trójstyku”, który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej za pośrednictwem Euroregionu Nysa. Dzięki niemu zapewniono na czas festynu liczne rozrywki dla dzieci, takie jak warsztaty plastyczne, różnorodne animacje i zabawy, malowanie twarzy, dmuchane zjeżdżalnie oraz nieodpłatny transport, poczęstunek i upominki. Projekt, koordynowany przez Wydział Kultury, Sportu i Współpracy Międzynarodowej, jest współrealizowany przez Gminę Bogatynia i miasto Hrádek na Nisou.

Organizatorami wydarzenia byli partnerzy ze wszystkich krajów, a w szczególności Związek Miast – Bogatynia – Hrádek nad Nisou – Zittau, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Niemczech, Biuro Łącznikowe Parlamentu Europejskiego w Niemczech, Europejski Bank Inwestycyjny i Saksońskie Ministerstwo Sprawiedliwości, Demokracji, Europy i Równego Traktowania. Partnerami wydarzenia byli Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej z Polski i Czech, regionalne centra Europe Direct oraz Biuro Europejskiego Banku Inwestycyjnego w Warszawie. Impreza została objęta honorowymi patronatami Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Cezarego Przybylskiego oraz Wojewody Dolnośląskiego, Macieja Awiżenia.

Tekst: UMiG Bogatynia

Unia Europejska Banner