FRANCUSKI SZYK – podsumowanie Erasmusa+ we Francji
FRANCUSKI SZYK – podsumowanie Erasmusa+ we Francji
Kategoria: Aktualności
15.11.2022
Godz: 09:51
Redaktor: Kamila Kowalska Kamila Kowalska
Drukuj

Ambitni hotelarze z kl. 3H zgorzeleckiej „Emilki”  na przełomie września i października 2022 r. udali się do południowej Francji, na wybrzeże Morza Śródziemnego, w rejon Pirenejów Wschodnich do urokliwego miasta Perpignan. Miesięczne praktyki zawodowe w tak urokliwym miejscu zapewnia udział w Projekcie ERASMUS+, dzięki któremu można rozszerzać horyzonty w krajach Unii Europejskiej, uczyć się nie tylko zawodu, ale także przebywać w multikulturowym środowisku pracy.

Na początku uczniowie wzięli udział w warsztatach podstawowej komunikacji w języku francuskim oraz szkoleniu kulturowym. Co ciekawe tutejsi pracodawcy oczekują stale uśmiechniętych i zadowolonych pracowników, brak uśmiechu na twarzy powoduje automatycznie pytania o samopoczucie. Bardzo istotny jest dress code – hotelarze pracują bezpośrednio z gośćmi – muszą wyglądać elegancko i szykownie. Po zapoznaniu się z pracodawcami i miejscem pracy rozpoczęła sie praktyka. Wszyscy hotelarze mieli możliwość zaprezentowania zdobytych wcześniej w szkole w trakcie warsztatów umiejętności baristy. Ponadto ćwiczyli obsługę konsumenta we francuskich restauracjach i kawiarniach, zapoznali się z obsługą międzynarodowego systemu rezerwacyjnego OPERA (ORS), który stosuje wiele renomowanych hoteli na całym świecie.

Wyjazdy w ramach Programu Erasmus+ dają młodzieży mnóstwo korzyści. To nie tylko praca, ale też program kulturowy. Młodzież zwiedzała Perpignan wraz z wieloma zabytkami, muzeami i Pałacem Króla Majorki. Na wycieczkę udali się do Collioure – malowniczej nadmorskiej miejscowości, gdzie morze spotyka się z Pirenejami i tworzy niezwykły krajobraz, który inspirował Picassa i Matisse’a. Ponadto w wolnym czasie podczas weekendów korzystali ze słońca na fantastycznej plaży Cannet Beach.

Zadaniem Programu Erasmus+ jest propagowanie wspólnych europejskich wartości, wspieranie integracji społecznej, zwiększanie zrozumienia międzykulturowego i wzmacnianie  poczucia przynależności do społeczności, a także przeciwdziałanie radykalizacji postaw. Integracja społeczna z młodzieżą z Włoch, Niemiec, Francji podczas wspólnych spotkań na pewno wspomaga te zadania.

źródło/foto: ZSP w Zgorzelcu

Unia Europejska Banner