II Powiatowy konkurs “Pociąg do matematyki, fizyki i informatyki”
Kategoria: Aktualności
31.03.2023
Godz: 10:16
Redaktor: BP BP
Drukuj

We wtorek 28 marca br. w Liceum Ogólnokształcącym im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu odbyła się II edycja Powiatowego Konkursu “Pociąg do matematyki, fizyki i informatyki”. Honorowy Patronat nad konkursem objął Starosta Zgorzelecki Artur Bieliński, który był również sponsorem nagród.

„Dobrym duchem”, który wspierał organizatorów i podróżujących była p. Dorota Chitruń Dyrektor Liceum. Aby bezproblemowo i bezpiecznie można było odbyć podróż po Matkrainie, trasę przygotowali przewodnicy w składzie: Ewelina Mielewczyk, Sylwia Wojciechowska, Elżbieta Tymińska, Jadwiga Proniewicz-Hasiak, Edward Łagowski i Paweł Pilczuk.

Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań matematycznych i fizycznych uczniów, motywowanie i mobilizowanie uzdolnionej młodzieży do rozwiązywania problemów przedmiotowych, budzenie nawyku zdrowego współzawodnictwa oraz wspaniała zabawa.

W wydarzeniu udział wziął Starosta Zgorzelecki Artur Bieliński, który w przemówieniu podczas uroczystego rozpoczęcia konkursu podkreślił rolę matematyki i fizyki w kształtowaniu zmian na świecie. “To właśnie ścisłe dziedziny nauki zmieniają świat, a zatem to Wy, uczestnicy konkursu jesteście już na starcie zwycięzcami.”

Konkurs adresowany był do uczniów klas ósmych szkół podstawowych. Miał charakter stacji, w których uczniowie zatrzymywali się między innymi nad krzyżówkami, rebusami, zagadkami logicznymi, zagadkami z zapałek, kołem fortuny, składaniem brył, doświadczeniami fizycznymi, a nawet rymowankami. W tym roku konkurs został poszerzony o zagadnienia związane z informatyką wśród których pojawiła się m.in. budowa komputera.

Aż 14 grup turystycznych ze szkół podstawowych postanowiło odbyć niesamowitą przejażdżkę po świecie matematyczno-fizyczno-informatycznym.
W czasie trzygodzinnej jazdy, podróżujący odwiedzili 16 stacji, na których zwiększali moc swoich pociągów o 1 ,2 lub 3 waty.
Na koniec zwiedzania okazało się, że pociągiem o największej mocy podróżowali turyści ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy z Dłużyny Dolnej.
Za nimi uplasowali się podróżujący, którzy przyjechali ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Janusza Korczaka ze Zgorzelca. Dobrą moc osiągnął również pociąg z turystami ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Emilii Plater z Bogatyni.

Po długiej i wyczerpującej podróży wszyscy wycieczkowicze zostali zaproszeni na poczęstunek, aby mogli nabrać siły i energii na powrót do domu.

Zwiedzanie Matkrainy nie byłoby możliwe, gdyby nie zawiadowcy stacji – licealiści z klasy 1A, 1B i 3A, którzy sprawowali nadzór techniczny i logistyczny na stacjach. Aby móc zachować jak najdłużej miłe wspomnienia z podróży, każdy jej uczestnik otrzymał pamiątkę.

Eskapada po świecie matematyczno-fizyczno- informatycznym potwierdziła tezę, że podróże nie tylko kształcą, ale rozwijają nasze pasje i zdolności.

Źródło foto: LO im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu

Unia Europejska Banner