Informacja na temat pożaru kompleksu leśnego Bory Dolnośląskie

W dniu 24-06-2022 o godzinie 13:07 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Zgorzelcu otrzymał zgłoszenie, o pożarze lasu na terenie Nadleśnictwa Pieńsk. Zgłoszenie wpłynęło z punktu alarmowo-dyspozycyjnego Nadleśnictwa Ruszów i Pieńsk, a pożar lasu widziany był wieży obserwacyjnej. Dyżurny zadysponował do pożaru 6 zastępów gaśniczych JRG i OSP, po dojeździe pierwszych zastępów na miejsce pożaru KDR stwierdził, że pożar objął teren około 5 ha oddz. 24 Nadleśnictwa Pieńsk. Paliło się poszycie leśne oraz drzewostan kategorii III i wyższej, służby leśne znajdowały się na miejscu. Pożar rozwinięty rozprzestrzenił się wskutek intensywnego, gwałtownego i zmiennego wiatru, który z różnych kierunków oddziaływał niekorzystnie na środowisko pożaru. Prowadzone przez jednostki Państwowej Straży Pożarnej, Ochotnicze Straże Pożarne oraz służby leśne działania polegały na podaniu prądów gaśniczych w natarciu oskrzydlającym, jednak z uwagi na bardzo dynamiczny rozwój pożaru oraz jego dużą powierzchnię wystąpiła potrzeba zadysponowania kolejnych sił i środków, w tym kompanie odwodowe. Po przybyciu na miejsce grupy operacyjnej Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP oraz samochodu SDł zawiązano sztab akcji. W miarę przybywania kolejnych SIS wprowadzano kolejne prądy wody w natarciu oraz wzmacniano system dowożenia wody z ustalonych punktów zaopatrzenia wodnego . Z uwagi na dynamikę pożaru, gwałtowny i zmienny w kierunkach wiatr oraz przerzuty ognia z podszytu w korony drzew, zastępy gaśnicze kilkukrotnie zmuszone były wycofywać się z działań w natarciu albo przegrupowywać siły na skrzydła gdzie pożar zwiększał gwałtownie swoją dynamikę. Po dojeździe na miejsce Zastępcy Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP, wyznaczono miejsce kierowania na poziomie strategicznym. Pracownicy Nadleśnictwa przystąpili do ręcznego dogaszenia pożarzyska z wykorzystaniem łopat i podręcznego sprzętu burzącego. Po dojeździe Kompanii Gaśniczej Jelenia Góra, dokonano podmiany SIS pracujących w terenie. Do akcji Lasy Państwowe zadysponowały pięć samolotów PZL M18 Dromader oraz dwa samoloty Antonov, a Krajowe Centrum Koordynacji Ratownictwa KGPSP w Warszawie, śmigłowiec Black Hawk z Policji, strażackie podwieszone zbiorniki na wodę typu Bambi Bucket oraz ratowników specjalistycznej grupy wysokościowej PSP z Warszawy. Na dzień 27.06.2022 r. działania polegają na kontynuowaniu dogaszanie zarzewi ognia, zbudowano magistralę wodną o długości 1700 m w celu zapewnienia utrzymania ciągłości podawania 9 prądów gaśniczych. Magistralę wodną zbudowano w oparciu o pompę wysokiej wydajności OSP Trójca (nad brzegiem Nysy Łużyckiej) oraz samochodu GCBA, który tłoczył wodę do punkt czerpania wody. Nocne działania gaśnicze prowadzono podając doraźnie prąd wody w miejscach gdzie pojawiał się ogień. Od rana w dniu 26.06 kontynuowano dogaszanie zarzewi ognia (po zadysponowaniu dwóch plutonów gaśniczych z powiatu zgorzeleckiego). Przebudowano także magistralę wodną, zastępując samochód GCBA pompą wysokiej wydajności JRG Chojnów i rozstawiając przy niej dwa zbiorniki przenośne o 5 m3. W godzinach wieczornych wprowadzono do działań trzy zastępy gaśnicze celem całonocnego dozorowania pożarzyska oraz dogaszania pojawiających się zarzewi ognia. Łącznie do dnia 27.06.2022 r. w działaniach uczestniczyło: PSP – 53 samochody i 108 strażaków, OSP KSRG – 28 samochodów i 109 druhów, OSP – 11 samochodów i 43 druhów. W sumie 92 samochody i 260 ratowników. Według danych z Nadleśnictwa Pieńsk i Ruszów spaleniu uległo: 29 ha na terenie Nadleśnictwa Pieńsk oraz 27 ha na terenie Nadleśnictwa Ruszów.

źródło/foto: PSP Zgorzelec