Interwencje Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej w I dekadzie lipca 2022 r.
12.07.2022

W okresie od 01 do 10 lipca br. zgorzeleccy strażacy podjęli łącznie 46 interwencji na terenie powiatu zgorzeleckiego, w tym: 16 razy interweniowali przy pożarach, 28 razy przy usuwaniu skutków miejscowych zagrożeń, natomiast 2 zdarzenia zakwalifikowano jako alarm fałszywy.

Najwięcej interwencji odnotowano na terenie Gminy Bogatynia (14 zdarzeń) oraz Miasta Zgorzelec (11 zdarzeń), natomiast najmniej na terenie Gminy Pieńsk (3 interwencje) oraz Miasta Zawidów – jedna interwencja.

W okresie tym doszło do dwóch pożarów w obiektach wielkopowierzchniowych: w jednym ze zgorzeleckich marketów zapaliła się belownica do kartonów, natomiast w obiekcie widowiskowo-sportowym, także w Zgorzelcu – bateria akumulatorów zasilająca UPS-y. W obu przypadkach pożary zostały bardzo szybko zlokalizowane przez strażaków i nie rozprzestrzeniły się poza urządzenia. Każdorazowo jednak, dla zapewnienia bezpieczeństwa osób znajdujących się w budynkach, konieczna była ich ewakuacja, z uwagi na intensywne zadymianie towarzyszące obu pożarom.

Ponadto strażacy gasili także pożar hali magazynowej do którego doszło w miejscowości Bogatynia. W hali nie składowano żadnych materiałów, jednak pożar który powstał w rozdzielni elektrycznej objął częściowo dach budynku.

Do tragicznego w skutkach zdarzenia doszło w dniu 08 lipca w Porajowie. W wyniku zdarzenia motocykla z dwoma samochodami osobowymi, śmierć poniósł kierujący jednośladem, natomiast ranny został kierujący jednym z samochodów osobowych. Chwilę później doszło do drugiego wypadku, tym razem w miejscowości Osiek Łużycki, gdzie po uderzeniu w przepust, dachował samochód osobowy. Aby wykonać dostęp do osoby poszkodowanej w tym zdarzeniu, strażacy musieli użyć sprzętu hydraulicznego.

Do wszystkich odnotowanych zdarzeń w I dekadzie lipca br. 37 razy dysponowano zastępy PSP, 15 razy OSP KSRG i 11 razy OSP spoza KSRG.

źródło/foto: G. Fleszar/PSP w Zgorzelcu