Interwencje Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej w II dekadzie lipca 2022 r.
22.07.2022

W okresie od 11 do 20 lipca br. zgorzeleccy strażacy podjęli łącznie 72 interwencje na terenie powiatu zgorzeleckiego, w tym: 27 razy interweniowali przy pożarach, 40 razy przy usuwaniu skutków miejscowych zagrożeń, natomiast 5 zdarzeń zakwalifikowano jako alarm fałszywy.

Najwięcej interwencji odnotowano na terenie Miasta Zgorzelec (23 zdarzenia) oraz Gminy Bogatynia (21 zdarzeń), najmniej – na terenie Gminy Pieńsk i Sulików (po 5 interwencji), natomiast na terenie Miasta Zawidów nie odnotowano żadnego zdarzenia.

W dniu 12. lipca 2022 o godzinie 15:16, dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Zgorzelcu otrzymał zgłoszenie, o pożarze hali produkcyjnej w Zgorzelcu. Po dojeździe pierwszych zastępów na miejsce pożaru Kierujący Działaniami stwierdził, że doszło do pożaru hali produkcyjno-magazynowej będącej częścią kompleksu połączonych ze sobą obiektów, składającego się z budynków: produkcyjno-magazynowego, mieszkalnego (5 mieszkań) oraz biurowo-socjalnego. Na terenie hali objętej pożarem jak również przyległych obiektów znajdowały się materiały obróbki drewna oraz elementy do produkcji mebli (sklejka, pianka, gotowe wyroby drewniane). W momencie przybycia zastępów pożarem objęta była część produkcyjno-magazynowa, a pracownicy ewakuowali się z obiektu przed przybyciem straży pożarnej. Występowało zagrożone dla części kompleksu nieobjętego pożarem: budynku mieszkalnego oraz budynku biurowo-socjalnego. Do pożaru zadysponowano wparcie w postaci kolejnych zastępów OSP z całego powiatu zgorzeleckiego i PSP (JRG Bogatynia, JRG Lubań, JRG Bolesławiec). Działania gaśnicze prowadzone były w bardzo trudnych warunkach: wysokiej temperaturze i bardzo dużym zadymieniu. Pożar został zatrzymany w obrębie hali produkcyjnej i nie rozprzestrzenił się zagrożone budynki, bezpośrednio przylegające do hali. Łącznie w działaniach udział brały 24 zastępy straży pożarnej (87 strażaków w tym 60 z OSP), a także: Policja, pogotowie gazowe, pogotowie energetyczne, zespół ratownictwa medycznego. Akcja gaśnicza trwała ponad 24 godziny. W trakcie gaszenia pożaru hali produkcyjnej przy ul. Reymonta dyżurny Stanowiska Kierowania KP PSP w Zgorzelcu otrzymał zgłoszenie o pożarze lokalu usługowego znajdującego się na parterze budynku mieszkalnego wysokiego przy ul. Stanisława Wyspiańskiego w Zgorzelcu. Dyżurny zadysponował natychmiast 3 zastępy straży pożarnej oraz oficera operacyjnego, pogotowie energetyczne, pogotowie gazowe, i policję. Strażacy odłączyli zasilanie w energię elektryczną w lokalu usługowym objętym pożarem, podali prąd wody na źródło ognia jednocześnie przeszukując pomieszczenia pod kątem przebywania ewentualnych osób poszkodowanych. Po ugaszeniu pożaru, oddymiono wszystkie pomieszczenia objęte pożarem i przekazano miejsce zdarzenia zarządcy budynku.

W II dekadzie lipca strażacy wyjeżdżali ponadto m.in.: 8 razy do pożarów traw i śmieci, 5 razy do pożarów lasu, 4 razy do pożaru upraw rolnych, 4 razy do pożarów środków transportu i 1 raz do pożaru składowiska odpadów w Bogatyni, 16 razy do usuwania gniazd owadów błonkoskrzydłych i 4 razy do wypadków i kolizji drogowych.

Odnotowano także dwie interwencje poza powiatem zgorzeleckim: w dniu 16. lipca br. zastęp JRG Zgorzelec brał udział w gaszeniu dużego pożaru zabudowań gospodarczych w Platerówce, natomiast w dniu 13. lipca br. jednostka OSP Bogatynia wspierała poszukiwania osoby zaginionej w miejscowości Gozdnica. Do działań zadysponowano dwa psy poszukiwawcze OSP Bogatynia wraz z przewodnikiem oraz Quada.

Do wszystkich odnotowanych zdarzeń w II dekadzie lipca br. 50 razy dysponowano zastępy PSP, 33 razy OSP KSRG i 10 razy OSP spoza KSRG.

źródło/foto: G. Fleszar/PSP w Zgorzelcu