Interwencje Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej w III dekadzie czerwca 2022r.
6.07.2022

W okresie od 21 do 30 czerwca br. zgorzeleccy strażacy podjęli łącznie 55 interwencji na terenie powiatu zgorzeleckiego, w tym: 26 razy interweniowali przy pożarach, również 26 razy przy usuwaniu skutków miejscowych zagrożeń, natomiast 3 zdarzenia zakwalifikowano jako alarm fałszywy.

Najwięcej interwencji odnotowano na terenie Gminy Bogatynia (16 zdarzeń) oraz Gminy Węgliniec (12 zdarzeń), natomiast najmniej na terenie Gminy Sulików (2 interwencje) oraz Miasta Zawidów – jedna interwencja.

Spośród wszystkich pożarów, największy oraz najbardziej niebezpieczny okazał się pożar lasu w okolicach Bielawy Dolnej, który został zgłoszony w dniu 24 czerwca o godz. 13:07. Ogień udało się opanować po ponad 5 godzinach ciężkich zmagań z wyjątkowo trudną sytuacją pożarową, potęgowaną przez wyjątkowo niekorzystne warunki atmosferyczne, w tym silny i zmienny w kierunkach wiatr i wysoką temperaturę. Pożar ostatecznie objął obszar 56 ha lasu a jego całkowite dogaszanie trwało 5 dni. Do walki z pożarem ściągnięto strażaków m.in. z powiatów: bolesławieckiego, lubańskiego, lwóweckiego, legnickiego, karkonoskiego i złotoryjskiego. Do akcji zadysponowano także oprócz samolotów gaśniczych strażackie zbiorniki na wodę typu Bambi Bucket podwieszane pod policyjny śmigłowiec Black Hawk, z ratownikami specjalistycznej grupy wysokościowej z Warszawy. Na miejsce przybył także Zastępca Dolnośląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP we Wrocławiu. Łącznie w gaszeniu pożaru udział wzięło 121 pojazdów oraz 316 strażaków (w tym 124 strażaków zawodowych oraz 192 ochotników). Zgorzeleccy strażacy w dniu 24 czerwca, w tym samym czasie co pożar w Bielawie Dolnej, gasili jeszcze dwa inne pożary lasów, które powstały w miejscowości Stojanów oraz Zielonka – wszystkie powstałe najprawdopodobniej w wyniku podpalenia.

Do bardzo niebezpiecznego i tragicznego w skutkach zdarzenia doszło także na autostradzie A4 na wysokości Żarskiej Wsi, gdzie wskutek najechania pojazdem ciężarowym na dwa inne pojazdy ciężarowe znajdujące się na pasie rozpędowym, śmierć na miejscu poniósł pasażer jednego z aut. Na miejscu pracowali strażacy z JRG Zgorzelec, OSP Trójca i OSP Czerwona Woda a także Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Technicznego PSP z Bolesławca oraz oficer operacyjny powiatu.

źródło: G. Fleszar/PSP

Foto: Janusz Wilk.