Jakuby 2023
Jakuby 2023
Kategoria: Aktualności
24.08.2023
Godz: 08:00
Redaktor: Kamila Kowalska Kamila Kowalska
Drukuj

Najważniejsza impreza roku w Europa- Mieście! JAKUBY – święto starego miasta & Altstadtfest w Görlitz jak zwykle w ostatni weekend wakacji. W dniach 25-27 sierpnia bawimy się w klimacie średniowiecznego biesiadowania po obu stronach Nysy Łużyckiej.

Co proponuje tegoroczny Jarmark Staromiejski?

Atrakcji jest tak dużo, że poza znanymi Wam z poprzednich lat scenami na Bulwarze Greckim i przy Moście Staromiejskim, pojawi się kolejna, tzw. „scena między kamienicami”, na deskach której oglądać będziemy głównie grupy teatralne, magików, iluzjonistów oraz błaznów. Tam też, zobaczymy zapierający dech w piersiach fire show!

PIĄTEK, 25 SIERPNIA

Jakuby 2023 zaczynamy w piątek o 17:20 tradycyjną paradą, której zwieńczeniem jest OFICJALNE OTWARCIE IMPREZY na scenie przy Moście Staromiejskim. Jak co roku, zachęcamy do wspólnego przejścia w korowodzie. Oczywiście mile widziane są wszelkie kostiumy, nie tylko te historyczne.

W pierwszy dzień imprezy na scenie przy moście zagrają:

 • 18:30 – Grey Fruit – ska-funkowy zespół z Wrocławia
 • 20:00 – Lachersi – lachowskie klimaty we współczesnych aranżacjach
 • 21:30 – 23:00 DJS SLAVEK & handsomeBUNNY, czyli zgorzelecka scena klubowa

Z kolei na bulwarze greckim od 18:00 do 23:00 – potańcówka na dechach, przy dźwiękach muzyki Teofila z Katowic i Kapeli Kosmiczni Warszawa.

Między kamienicami, na wspomnianej już nowej scenie zobaczymy:

 • 18:30 – pana Abrakadabra, czyli pokaz iluzji
 • 19:00 – Błazna Pierona!
 • 19:30 – pokaz magii Adriana
 • 21:00 – fire show „Ludzie kontra maszyny”– efektowne pokazy ognia

SOBOTA, 26 LIPCA

W sobotę scena przy moście należeć będzie do:

 • 18:00 – zespołu Kilka Czułości – folkowo – popowego projektu z wiolonczelą w tle
 • 20:00 – zespołu Paprodziad – z Włodkiem Dembowskim, wieloletnim członkiem zespołu Łąki Łan
 • 21:00-23:00 – DJS SLAVEK & handsomeBUNNY – kolejna dawka klubowej muzyki z naszymi dj-ami.

Drugiego dnia imprezy gorąco polecamy spektakl pt. „Cyrkowe kolory” w wykonaniu lwowskiego teatru Vuala (godz. 16:00 i 21:00). Przedstawienia z elementami cyrku, tańca, klaunady i pantomimy zobaczymy na scenie między kamienicami. W międzyczasie, w tym samym  miejscu pokazy sztuczek magicznych.

Scena na Bulwarze Greckim zafunduje nam kolejną potańcówkę na dechach. W godzinach 18:00 – 23:00 do tańca zagra Orkiestra Taneczna Wichajster i Kapela WoWaKin.

NIEDZIELA, 27 LIPCA – finał Jakubów 2023

Ze sceny przy moście płynąć będzie pozytywna energia i moc! O godzinie 17:00 zapraszamy na koncert Żółtej Febry – totalnie energetycznego pop-rockowego brzmienia. Po nim, o godzinie 19:00, wystąpi zespół PropaBanda, czyli nowatorska odsłona muzyki bałkańskiej i ich niepowtarzalny vibe.

Tego dnia scenę na Bulwarze Greckim oddamy w ręce lokalnych zespołów folkowych:

 • 14:00 – Kapela Podwórkowa Gryfów
 • 15:00 – Wojcieszowianie
 • 16:00 – Turoszowianie
 • 17:00 – Lasowianie
 • 18:00 – Tacy Sami

Na scenie między kamienicami Waszej uwadze polecamy niezwykły spektakl dla dzieci „Świerszcz Maurycy i banda komara” Teatru za Jeden Uśmiech (godz. 16:00). Po przedstawieniu, do wieczora, magicy i iluzjoniści zaskakiwać będą swoimi trikami.

Co więcej?

Strefa legend przy Muzeum Łużyckim – Z okazji jarmarku Muzeum Łużyckie przygotowało dla mieszkańców tzw. Strefę Legend, gdzie będzie można obejrzeć pokazy rękodzieła artystycznego, wziąć udział w warsztatach i animacjach. W sobotę i niedzielę strefa działać będzie już od godziny 14:00.

Namiot Filozoficzny MBP – Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu zaprasza do Mobilnego Skryptorium na warsztaty pisma, gawędy o historii książki. Przewidziane są również niespodzianki…. (sobota i niedziela, w godzinach 14:00 – 18:00).

Dom Jakuba Böhme zachęca do wzięci udziału w wykładzie dr Janusza Maja „Filozofia poza akademicką narracją. Czym jest?” – niedziela, godz. 16:00.

Przez cały czas trwania imprezy zapraszamy Was na Jakubowy Plac Zabaw, a tam: animacje, teatralne hulanki oraz nieodłączny element naszego jarmarku czyli Mistrzostwa Świata w Rzucie Jakubowym Butem (sobota, godzina 16:00).

Na najmłodszych czekać będzie wesołe miasteczko, a na ulicach przedmieścia spotkać będzie można szczudlarzy, żywe rzeźby oraz … ogromnego smoka CiTyRex.

Przybywajcie!

Źródło: UM Zgorzelec

Unia Europejska Banner