W minioną sobotę 23 września br. wieś Jasna Góra obchodziła uroczysty Jubileusz 640-lecia. To ważne wydarzenie zgromadziło mieszkańców, przyjaciół oraz zaproszonych gości, którzy chcieli uczcić tę długą historię oraz wspólnie celebrować wyjątkowy jubileusz.
Pierwsze wzmianki o dawnej wsi Lichtenberg położonej u stóp Guślarza pochodzą z 1383 roku., a obecnie Jasną Górę zamieszkuje 370 osób.
Organizatorami wydarzenia byli: Sołtys, Rada Sołecka i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Jasnej Góry „Góra Możliwości”. W wydarzeniu udział wziął Starosta Zgorzelecki Artur Bieliński, Członek Zarządu Powiatu Zgorzeleckiego Krystyna Radzięta, Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Wojciech Dobrołowicz oraz Przewodniczący Rady MiG Bogatynia Eugeniusz Kubica.
Obchody Jubileuszowe były okazją do przedstawienia wsi Jasna Góra w ramach powiatowego konkursu: “Nasza Wieś – Mamy się czym pochwalić”. Podczas uroczystości na scenie wystąpiły zespoły lokalne, prezentując różnorodny repertuar muzyczny m.in. : Klub Nauczycielski “Izis” z Bogatyni oraz Zespół “Jubilaci” z Bogatyni.
W programie obchodów jubileuszu zorganizowano w świetlicy wystawę starych pocztówek, zdjęć, projekcję filmu o Jasnej Górze oraz zaprezentowano dorobek lokalnych kolekcjonerów i artystów.
Miłośnicy tradycyjnych smaków mogli się rozsmakować w produktach regionalnego kiermaszu. Nie zabrakło stoisk z lokalnymi przysmakami, rękodziełem i wyrobami artystycznymi. Dla najmłodszych uczestników uroczystości przygotowano liczne animacje i zabawy z animatorką Gabarką. Dzieci mogły skorzystać z dmuchanych zamków oraz brać udział w konkursach i grach, które dostarczyły im mnóstwo radości i śmiechu.
Ta wyjątkowa uroczystość była nie tylko okazją do świętowania i wspólnego spędzenia czasu, ale także do uhonorowania długiej historii i tradycji Jasnej Góry oraz podkreślenia znaczenia wspólnoty lokalnej. Społeczność Jasnej Góry jest pełna pasji i zaangażowania, której członkowie troszczą się o swoją wieś oraz o siebie nawzajem. To wydarzenie z pewnością pozostawiło niezapomniane wspomnienia i wzmocniło więzi między mieszkańcami wsi.