Kaziuki 2024 za nami
Kaziuki 2024 za nami
Kategoria: Aktualności
19.03.2024
Godz: 08:25
Redaktor: Monika Pecov Monika Pecov
Drukuj

W sobotę 16 marca 2024 r. w Centrum Sportowo Rekreacyjnym w Zgorzelcu odbyły się Kaziuki. W wydarzeniu udział wziął Starosta Zgorzelecki Artur Bieliński.

Kaziuki to święto, które  upamiętnia św. Kazimierza, patrona Litwy. Święto Kaziuka, które przypada na 4 marca, pierwotnie było dniem, w którym Litwini zbierali się na rynkach, by świętować, śpiewać i wymieniać się towarami. Dziś Kaziuki odbywają się nie tylko w Wilnie. Od niedawna organizowane są również w Polsce, najczęściej z inicjatywy byłych mieszkańców Wilna lub ich potomków.

Również w Zgorzelcu święto cieszy się dużą popularnością. Tradycyjnie już zgorzeleckie obchody przyciągnęły wielu mieszkańców miasta i okolic, którzy mogli nie tylko podziwiać i nabyć wspaniałe rękodzieła, stworzone przez lokalnych rzemieślników i artystów, ale także spróbować przepysznych potraw i posłuchać występów zespołów ludowych. Atmosfera, którą stworzyli jej uczestnicy, wprowadziła wszystkich we wspaniały, wiosenny nastrój.

Po raz kolejny mogliśmy się przekonać jak wspaniałą muzykę, dekoracje czy potrawy tworzą nasi lokalni artyści, rzemieślnicy oraz mieszkańcy.

Unia Europejska Banner