Koncert kwintetowy pt. „Zapomniana muzyka w Stalagu VIII A”
Koncert kwintetowy  pt. „Zapomniana muzyka w Stalagu VIII A”
Kategoria: Aktualności
8.08.2022
Godz: 10:20
Redaktor: BP BP
Drukuj


Koncert kwintetowy pt. „Zapomniana muzyka w Stalagu VIII A” odbędzie się 11.08.2022 r., godz. 19:00 w Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura – Miejsce Pamięci Stalag VIII A w Zgorzelcu.

Po sukcesie pierwszej edycji Mistrzowski Kurs Harfowy w Görlitz odbędzie się po raz drugi. W dniach od 5 do 14 sierpnia 2022 r. Europamiasto odwiedzą młodzi muzycy, aby pod okiem Lydie Härtelovej, harfistki solowej Praskiej Radiowej Orkiestry Symfonicznej oraz Markusa Thalheimera, harfisty solowego Nowej Filharmonii Łużyckiej, doskonalić swoje umiejętności. W ramach jednego z koncertów finałowych w Europejskim Centrum na terenie Miejsca Pamięci Stalag VIII A zabrzmią dźwięki zapomnianych utworów muzyki kameralnej.

Jest to szczególne miejsce koncertowe: Stalag VIII A to jeden z byłych niemieckich obozów jenieckich z czasów II wojny światowej. Stał się on rozpoznawalny na całym świecie dzięki postaci Oliviera Messiaena, francuskiego kompozytora, który w czasie swojej niewoli skomponował w tym miejscu jedno z najważniejszych dzieł muzyki kameralnej XX w. – „Kwartet na koniec czasu”.
Podczas koncertu usłyszymy jednak nie kwartet, a kwintet w rzadko spotykanym składzie: flet, skrzypce, altówka, wiolonczela i harfa.

Aby podkreślić historię Miejsca Pamięci, w którym odbędzie się koncert, głównym punktem programu będzie kwintet napisany przez Leo Smita, holenderskiego kompozytora, który został zamordowany w obozie zagłady w Sobiborze w 1943 r. Ponadto usłyszymy „Concert à cinq” op.71, pionierskie dzieło skomponowane na ten sam zestaw instrumentów przez Belga Josepha Jongena. Na zakończenie zagrana zostanie „Sonata na altówkę, flet i harfę” Claude’a Debussy’ego, który był źródłem inspiracji dla obu kompozytorów.

Na scenie wystąpi czteroosobowy zespół c/o chamberorchester z Berlina w składzie: Melina Elbe-Hegenauer (flet), Mark Kagan (skrzypce), Alexina Hawkins (altówka) i Stefano Cucuzzella (wiolonczela), a towarzyszyć im będzie trener Mistrzowskiego Kursu Markus Thalheimer.

Zapraszamy również na koncert finałowy w dniu 13.08.2022 r. o godz. 19:30 w Kulturforum Görlitzer Synagoge, podczas którego wystąpią uczestnicy Mistrzowskiego Kursu Harfowego. Będzie to dla nich okazja do zaprezentowania utworów, nad którymi pracowali w czasie trwania kursu oraz zdobycia cennego doświadczenia scenicznego.

Bilety na koncert (60 zł/40 zł ulgowe) można zakupić w informacji turystycznej Görlitz-Information (Obermarkt 32) lub w kasie wieczornej. Rezerwacji można dokonać po adresem mailowym masterclass@ncca.eu.

Aby umożliwić wszystkim chętnym udział w koncercie, organizujemy darmowy transport do Miejsca Pamięci. Odjazd o godz. 18:00 spod Mostu Staromiejskiego (przy Piwnicy Staromiejskiej). Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja pod adresem mailowym music@meetingpointmm.eu lub telefonicznie pod numerem +49 3581 66 12 69.

Źródło/foto: MEETINGPOINT MEMORY MESSIAEN e.V.

Unia Europejska Banner