Konferencja sygnatariuszy Porozumienia Zachodniego Obszaru Integracji

15 października 2020 r. w sali konferencyjnej Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki odbyła się konferencja sygnatariuszy Porozumienia Zachodniego Obszaru Integracji.

Podczas spotkania podpisane zostało porozumienie o współpracy określające zasady współdziałania jednostek samorządu terytorialnego w zakresie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Zachodniego Obszaru Integracji. Przy pomocy ZIT, partnerstwa jednostek samorządu terytorialnego realizują przedsięwzięcia, łączące działania finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – na poziomie poszczególnych województw w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych.

Porozumienie o współpracy określające zasady współdziałania jednostek samorządu terytorialnego w zakresie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Zachodniego Obszaru Integracji podpisane zostało przez 20 samorządów. Porozumienie realizowane będzie na terenie obejmującym  gminy: Miasto  i Gmina Bogatynia, Gmina Bolesławiec, Gmina Miejska Bolesławiec, Gmina Gromadka, Gmina  Lubań, Gmina Miejska Lubań, Miasto i Gmina Nowogrodziec, Gmina Osiecznica, Miasto i Gmina Pieńsk, Gmina Platerówka, Gmina Siekierczyn, Gmina Sulików, Gmina Warta Bolesławiecka, Miasto i Gmina Węgliniec, Gmina Miejska Zawidów, Gmina Zgorzelec, Gmina Miejska Zgorzelec oraz następujące powiaty: Powiat Bolesławiecki, Powiat Lubański i Powiat Zgorzelecki.

Celem Porozumienia jest określenie zasad współpracy w zakresie opracowania i zatwierdzenia dokumentu programowego dla Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Zachodniego Obszaru Integracji (ZIT ZOI). Dokument ma odnosić się m.in. do nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej 2021-2027, której istotnym  elementem będzie Rozwój Terytorialny, wynikający z postanowień Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

źr. UM Bolesławiec