Lausitz Festival z gościnnym koncertem w Zgorzelcu
Lausitz Festival z gościnnym koncertem w Zgorzelcu
Kategoria: Aktualności
10.09.2021
Godz: 09:02
Redaktor: Monika Pecov Monika Pecov
Drukuj

Kościół pw. Św. Bonifacego i obóz jeniecki Stalag VIII A łączy jedna postać: Franz Scholz. Ten polsko- i niemieckojęzyczny kapłan w czasie II wojny światowej wygłaszał w tej świątyni kazania dla swoich niemieckich wiernych, a także jako kapelan obozu ofiarnie opiekował się jeńcami wojennymi. Ówcześni jeńcy byli mu szczególnie wdzięczni za to, że mimo zakazu w swoich kazaniach kierował do nich słowa otuchy w języku polskim i francuskim.

Stowarzyszenie Meetingpoint Music Messiaen e.V., we współpracy z Festiwalem Łużyckim (Lausitz Festival), ma przyjemność zaprezentować 15 września w tym naznaczonym historią kościele po polskiej stronie Nysy koncert »Bez granic« w wykonaniu doborowego zespołu pod kierownictwem utalentowanego pianisty Konstantina Lifschitza.

Wieczór wypełnią utwory »łapacza dźwięków ptaków« Oliviera Messiaena, zachwyconego barwnymi tonami Philippe’a Gauberta i czeskiego mistrza żonglowania dźwiękami, Bohuslava Martinů, nadając tym samym koncertowi iście europejski charakter.

Z motywem śpiewu ptaków spotkamy się szczególnie w dziełach Oliviera Messiaena. Francuski kompozytor każdy z utworów zadedykował innemu z nich, wykorzystując do kompozycji własne transkrypcje śpiewu poszczególnych gatunków ptaków.

Dlatego przed koncertem chcielibyśmy zaprosić Państwa do miejsca, w którym Messiaen spędził siedem miesięcy jako jeniec wojenny i i prawykonał swój „Kwartet na koniec czasu“, do Miejsca Pamięci Stalag VIII A. Postaramy się spojrzeć na to miejsce z innej perspektywy – śpiewu ptaków i postawimy pytania: Jakie ptaki i gdzie założyły swoje gniazdo na terenie byłego obozu jenieckiego? A także co znajdowało się w tych miejscach w czasie gdy działał tu obóz jeniecki?

Oprowadzanie ornitologiczno-historyczne po Miejscu Pamięci Stalag VIII A rozpocznie się o godz. 17.30 przy Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura w Zgorzelcu.

Koncert »Bez granic«: Konstantin Lifschitz gra utwory Messiaena i Martinu

Termin: 15.09.2021, godz. 19:30

Miejsce: Kościół pw. Św. Bonifacego (ul. Emilii Plater 9, Zgorzelec)

Wstęp wolny – do wyczerpania miejsc. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc prosimy jednak o wcześniejszą rezerwację drogą mailową: tickets@lausitz-festival.eu

Kontakt:

Meetingpoint Music Messiaen e.V. E-Mail: music@themusicpoint.net

źródło: MEETINGPOINT MUSIC MESSIAEN e.V.

Unia Europejska Banner