List otwarty Starosty Zgorzeleckiego w sprawie radioterapii w Zgorzelcu
List otwarty Starosty Zgorzeleckiego w sprawie radioterapii w Zgorzelcu
Kategoria: Aktualności
9.10.2020
Godz: 15:47
Redaktor: Kamila Kowalska Kamila Kowalska
Drukuj

W związku z negatywnym zaopiniowaniem przez Premiera RP i Ministra Zdrowia kwestii otwarcia ośrodka radioterapii w Zgorzelcu, Starosta Zgorzelecki wystosował list otwarty do mieszkańców powiatu zgorzeleckiego.

Szanowni Mieszkańcy Powiatu Zgorzeleckiego,

z ogromnym rozczarowaniem wysłuchałem wczorajszej konferencji prasowej, podczas której Premier Mateusz Morawiecki oraz Minister Zdrowia Adam Niedzielski wydali ostateczny wyrok na nowoczesny ośrodek radioterapii w Zgorzelcu stwierdzając, że jego otwarcie i przyznanie finansowania z NFZ byłoby decyzją nieracjonalną.

Do ostatnich chwil, my – mieszkańcy powiatu wraz z setkami osób chorych na raka, żywiliśmy ogromne nadzieje, że ta trwająca od ponad dwóch lat epopeja znajdzie szczęśliwy koniec. Nasza wiara urosła szczególnie wtedy, gdy na początku lipca br. politycy obozu rządzącego osobiście w Zgorzelcu oznajmili, że tak długo oczekiwany konkurs NFZ zostanie ogłoszony, a ośrodek radioterapii – jako jeden z najnowocześniejszych oddziałów w Europie, w końcu będzie mógł służyć mieszkańcom naszego regionu.

Dziś muszę z całą przykrością stwierdzić, że bezcenne wartości – jakimi są ludzkie życie i zdrowie, zostały bezwzględnie wykorzystane do realizacji celów politycznych podczas kampanii wyborczej.

Dlatego w dniu dzisiejszym składam adresowany do Marzeny Machałek – Posła na Sejm RP oraz Jarosława Obremskiego – Wojewody Dolnośląskiego, list otwarty, poprzez który w imieniu swoim oraz mieszkańców powiatu pragnę dowiedzieć się:

  • dlaczego – wbrew złożonym przez nich obietnicom, setki osób chorych na raka już nigdy nie skorzystają w Zgorzelcu z najnowocześniejszego sprzętu i jego wyjątkowej precyzji – często cennej na wagę życia?

  • z jakiego powodu pacjenci, dla których radioterapia jest niezbędna dla przeprowadzenia skutecznej terapii onkologicznej, będą musieli dojeżdżać w trudnych czasach epidemicznych do ośrodków oddalonych od Zgorzelca i cechujących się niższymi standardami leczenia?

  • dlaczego nasz region – silnie uprzemysłowiony, ze zwiększoną zachorowalnością na różne rodzaje nowotworów, nadal pozostanie białą plamą w zakresie kompleksowego leczenia onkologicznego na mapie Dolnego Śląska?

  • dlaczego polski rząd nie realizuje postanowień Narodowej Strategii Onkologicznej zakładającej przecież rozproszenie lokalizacyjne ośrodków radioterapii i decentralizację usług świadczonych przez te ośrodki?

 Starosta Zgorzelecki  Artur Bieliński

 

Unia Europejska Banner