Marzenia szeptane łzami…
Marzenia szeptane łzami…
Kategoria: Aktualności
26.09.2022
Godz: 09:37
Redaktor: Monika Pecov Monika Pecov
Drukuj

…taki tytuł nosił projekt organizowany w ostatnim czasie przez PCPR Zgorzelec. Bo właśnie takie są marzenia naszych najmłodszych podopiecznych. Marzą o tym, co inne dzieci – o fajnej wycieczce, misiu czy butach. Ale mają także marzenia, które dla innych dzieci są po prostu zwykłą codziennością – o przytuleniu przez mamę, wspólnej zabawie lub zapachu obiadu w domu.

Z myślą o naszych podopiecznych powstał projekt zwiększający wiedzę mieszkańców powiatu o pieczy zastępczej.

Do wspólnej realizacji zaprosiliśmy Szkołę Podstawową „Cogito” ze Zgorzelca oraz Europejskie Liceum Ogólnokształcące ze Zgorzelca.

A OTO co udało się nam zdziałać:

19 września 2022 r. w późnych godzinach wieczornych uczniowie „Cogito” wyruszyli na ulice Zgorzelca aby przeprowadzić NOC WIERSZY CHODNIKOWYCH. Akcja miała polegać na stworzeniu w wybranych miejscach Zgorzelca graffiti promującego pieczę zastępczą z danymi do kontaktu z PCPR-em. Jednak z uwagi na niesprzyjające warunki pogodowe, które uniemożliwiły wykonanie napisów farbą na chodnikach należało wprowadzić ,,plan B” i z akcji Noc Wierszy Chodnikowych narodziła się akcja Nocna Ścieżka Edukacyjna. Młodzież poznała adresy instytucji, które na co dzień pomagają dzieciom umieszczanym w pieczy zastępczej. Pedagog wyjaśniała czym zajmuje się dana instytucja/urząd i jakiego wsparcia udziela- nie tylko dzieciom znajdujących się w pieczy zastępczej ale również rodzinom biologicznym i zastępczym. Dla wielu uczniów istnienie tych instytucji było nową informacją, młodzież dowiedziała się także o sytuacji dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej.

20 września 2022 r. uczniowie Europejskiego Liceum Ogólnokształcącego „Tęcza” w Zgorzelcu przeprowadzali finał warsztatów dot. pieczy zastępczej, który polegał na nagraniu filmu informacyjnego promującego pieczę zastępczą. Nagranie poprzedzone było warsztatami aktorskimi oraz edukacyjnymi o pieczy, gdyż tematyka była dla uczestników nowa. Był to czas pracy na emocjach, integrowanie się oraz próby wcielania się w nowe role.

Efekt nagrań zobaczymy w listopadzie – w czasie Kampanii 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży.

Obu naszym Partnerom serdecznie dziękujemy za możliwość wspólnego działania na rzecz dzieci umieszczanych w pieczy zastępczej i gratulujemy tak zdolnych, aktywnych i chętnych do działania uczniów. Mamy nadzieję na dalszą owocną współpracę a inne placówki serdecznie zachęcamy do kontaktu z nami – bo wspólnie możemy zdziałać więcej!

Źródło: PCPR Zgorzelec

Unia Europejska Banner