Messiaen i jego uczniowie – koncert w Miejscu Pamięci Stalag VIII A
Messiaen i jego uczniowie – koncert w Miejscu Pamięci Stalag VIII A
Kategoria: Aktualności
6.09.2022
Godz: 07:36
Redaktor: Monika Pecov Monika Pecov
Drukuj

W ramach współpracy ze stowarzyszeniem Meetingpoint Memory Messiaen Festiwal Łużycki (Lausitz Festival) po raz kolejny zagości w Zgorzelcu. „W wirze czasu: Messiaen i jego uczniowie” to tytuł koncertu, który odędzie się w Europejskim Centrum na terenie Miejsca Pamięci Stalag VIII A. Klangforum Wien pod pod batutą Jamesa Bakera zaprezentuje program poświęcony spuściźnie Messiaena.

Wybór miejsca koncertu nie jest przypadkowy – Stalag VIII A to jeden z byłych niemieckich obozów jenieckich z czasów II wojny światowej. To właśnie w tym miejscu, w czasie swojej niewoli, francuski kompozytor Olivier Messiaen skomponował i prawykonał jedno z najważniejszych dzieł muzyki kameralnej XX wieku – „Kwartet na koniec czasu”.

Podczas koncertu inspirację twórczością tego francuskiego kompozytora usłyszymy m.in. w widmowej muzyce Tristana Muraila oraz w muzyce ucznia Messiaena, George’a Benjamina, który w swoim dziele łączy złożoną „architekturę muzyczną” ze zmysłowym pięknem. Utwór „Vortex temporum” (Wir czasu), autorstwa rówieśnika Messiaena, Gérarda Griseya, reprezentuje nowy nurt w muzyce klasycznej.   

Koncert organizowany przez Lausitz Festival odbędzie się 8 września 2022 r. o godz. 19:30 w Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura – Miejsce Pamięci Stalag VIII A w Zgorzelcu. Informacje na temat sprzedaży biletów (15 €/7,50 € ulgowe) dostępne są na stronie www.lausitz-festiwal.eu. W kasie wieczornej będzie możliwość zakupienia biletów w walucie polskiej. Kontakt pod adresem tickets@lausitz-festival.eu

Program koncertu:

Tristan Murail (*1947)

The Bronze Age

Olivier Messiaen (1908–1992)

Thème et Variations na skrzypce i fortepian

George Benjamin (*1960)

Octet

PRZERWA

Gérard Grisey (1946–1998)

Vortex Temporum

Plakat z informacją o koncercie

Źródło: Europejskie Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura – Miejsce Pamięci Stalag VIII A

Unia Europejska Banner