Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady

Dnia 14 czerwca pod Pomnikiem Ofiar Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych przy Cmentarzu Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu, władze powiatu zgorzeleckiego uczciły pamięć ofiar niemieckiego terroru.

14 czerwca to dzień, który w roku 2006 r. został ustanowiony przez Sejm – Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Tego dnia w 1940 r. z więzienia w Tarnowie, Niemcy przetransportowali do obozu w Auschwitz – Birkenau grupę 728 Polaków, między innymi żołnierzy kampanii wrześniowej. Był to pierwszy masowy transport więźniów do nowo założonego obozu.

Starosta Zgorzelecki Artur Bieliński, Wicestarosta Mirosław Fiedorowicz oraz Etatowy Członek Zarządu Ireneusz Owsik oddali hołd ofiarom, poprzez złożenie patriotycznej wiązanki w miejscu pamięci pomordowanych. Gest ten jest symbolem i przypomnieniem milionów ofiar, które straciły życie w niemieckich obozach, a zwłaszcza Polaków.