„Nie bij mnie, kochaj mnie!”
„Nie bij mnie, kochaj mnie!”
Kategoria: Aktualności
1.06.2021
Godz: 11:35
Redaktor: BP BP
Drukuj

Tytułowe zdanie to kolejna odsłona zgorzeleckiej akcji informacyjno – heppeningowej Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii (MOS) i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR). Zorganizowano ją 1.06.br pod tytułem „Historia misia”. Polegała na rozlokowaniu w kilkudziesięciu miejscach naszego powiatu pluszowych misi, misi szczególnych, bo miały opatrunki, zabandażowane łapki i kolorowe plakaty z hasłem akcji.

Akcja polega na zwróceniu uwagi dorosłych na przemoc wobec dzieci, ma uczulić, skłonić do wysłuchania co ma do powiedzenia „Miś” tj. każde skarżące się dziecko, spowodować by reagowano na każdy sygnał skargi dziecka. Pokazać, że warto reagować!

Akcję zainicjowała Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w 2013 roku. Od tego czasu zatacza coraz szersze kręgi i dociera do większej ilości odbiorców. To kolejna wspólna akcja naszych jednostek – prowadzących partnerskie projekty. W tym roku dodatkowo PCPR zaprosił do wspólnego działania wszystkie urzędy, instytucje i organizacje działające w powiecie zgorzeleckim. Na zaproszenie PCPR odpowiedziały:

– MOS Zgorzelec,

– Szkoła Podstawowa nr 2 w Zgorzelcu,

– ZSZiL im. Górników i Energetyków Turowa,

– Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Pieńsku,

– Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Zawidowie,

– Starostwo Powiatowe w Zgorzelcu,

– Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Zgorzelcu,

– Szkoła Podstawowa Tęcza w Zgorzelcu.

Pamiętajmy więc, że nie możemy biernie przyglądać się i czekać aż dziecko się poskarży samo. Starajmy się dostrzec w jego zachowaniu, że coś się stało, zapytać, dociec jak jest? Przede wszystkim jednak nie wolno nam być biernymi na krzywdę dziecka nawet gdy szarpane jest przez własnego rodzica. Dziś nie są to czyny bezkarne i o tym też należy pamiętać.

Wszystkich, którzy chcą razem z nami działać na rzecz świata wolnego od przemocy zapraszamy do kontaktu. Przy różnych akcjach potrzebni są wolontariusze, a być może to właśnie Ty dysponujesz umiejętnościami, dzięki którym będziemy mogli zrobić więcej. Jesteśmy otwarci na współpracę – zapraszamy!:)

źródło: Emilia Wawrzyniak PCPR w Zgorzelcu

Unia Europejska Banner