Nie tylko Zorba
Nie tylko Zorba
Kategoria: Aktualności
29.06.2023
Godz: 07:32
Redaktor: Monika Pecov Monika Pecov
Drukuj

Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu zaprasza Państwa na spotkanie z Odysseasem Konstantinopoulosem, znanym w Europie kompozytorem muzyki poważnej (art music), filmowej i teatralnej, a także twórcą aranżacji utworów popularnych. Urodził się w 1959 roku w Siemianowicach Śląskich, jest absolwentem cieszyńskiej Filii Uniwersytetu Śląskiego, Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego. Podkreśla swe liczne i żywe kontakty ze Zgorzelcem, w jednym z wywiadów powiedział między innymi: To zaszczyt i szczęście być Grekiem i Polakiem.

Spotkanie odbędzie się 14 lipca (MDK, godz. 18) w ramach XXV Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Greckiej.

Ideą okołofestiwalowych spotkań jest poszerzenie spektrum tematyki greckiej i grecko-polskiej. Wychodzimy poza oczywisty kanon muzyki popularnej i dobrej zabawy, propagujemy twórcze postawy, wyrosłe na fenomenie kulturowym relacji greckiej diaspory z polskim Zgorzelcem. Gościliśmy już m.in.: Adama Tuszyńskiego (2016 rok), autora książki Obóz jeniecki w Goerlitz 1914-1916, filozofa, prof. UWr Iliasa Wrazasa (2018 rok) oraz pieśniarkę operową, prezeskę Stowarzyszenia Ars Augusta w Goerlitz Eleni Triadę Ioannidou.  

Odysseas Konstantinopoulos opuścił Polskę po stanie wojennym w 1982 roku i zamieszkał w Grecji. Od roku 2015 mieszka i pracuje w Norymberdze, gdzie zajmuje się tworzeniem muzyki i działalnością pedagogiczną – między innymi prowadzi chór. O swej bogatej twórczości zapewne opowie w trakcie spotkania, obiecał także zaprezentować kilka nagrań z fragmentami swych kompozycji. W działalności artystycznej jego głównym celem jest ukazanie wartości sztuki oraz kultur krajów, stanowiących dwie ojczyzny O. Konstantinopoulosa, Grecję i Polskę. Zapraszamy.

Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu

Unia Europejska Banner