Nowy defibrylator w zgorzeleckiej KP PSP
Nowy defibrylator w zgorzeleckiej KP PSP
Kategoria: Aktualności
20.04.2023
Godz: 08:41
Redaktor: Monika Pecov Monika Pecov
Drukuj

Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza w Zgorzelcu została doposażona w defibrylator Samaritan PAD 500 P zakupiony ze środków Fundacji ORLEN w ramach Programu grantowego ,,Orlen dla Strażaków”. Defibrylator wykorzystywany będzie przez strażaków JRG Zgorzelec podczas prowadzonych działań ratowniczo-gaśniczych, związanych z udzielaniem kwalifikowanej pierwszej pomocy, w przypadkach zatrzymania krążenia.

Program doposażenia KP PSP w Zgorzelcu w nowy defibrylator zakładał również, jego wykorzystanie podczas zajęć edukacyjnych z prewencji społecznej dla dzieci i młodzieży. Zajęcia prowadzone są w funkcjonującej przy Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zgorzelcu sali edukacyjnej ,,Ognik”.

W dniu 14.04.2023r. podczas eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, funkcjonariusze KP PSP w Zgorzelcu przygotowali pokaz oraz omówili zasady użycia defibrylatora w trakcie prowadzonej resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

Defibrylatory AED to urządzenia, które w znaczący sposób zwiększają szanse przeżycia osoby dotkniętej nagłym zatrzymaniem kazania (NZK) z przyczyn kardiologicznych. Użycie AED we wczesnej fazie nagłego zatrzymania krążenia zwiększa szanse przeżycia osoby z około 30% w przypadku prowadzonej resuscytacji krążeniowo-oddechowej bez wykorzystania defibrylatora do około 70% w RKO z wykorzystaniem defibrylatora. Każda minuta zwłoki w wykorzystaniu AED skutkuje spadkiem szans przywrócenia krążenia na poziomie 10%.

Opisane powyżej urządzenie jest coraz bardziej rozpowszechniane w przestrzeni publicznej, a znajomość zasad jego użycia, może uratować ludzkie życie.

Źródło: KP PSP w Zgorzelcu

Unia Europejska Banner