Nowy sprzęt ratowniczy w podziale bojowym jednostki OSP Jagodzin

W sobotę (13.11.2021), na placu przy remizie OSP Jagodzin odbyło się uroczyste przekazanie najnowszego sprzętu ratowniczego, a mianowicie zestawu ratownictwa technicznego LUKAS. Przekazania sprzętu na ręce prezesa Krzysztofa Magdy oraz Naczelnika Zbigniewa Tyranowskiego, dokonali Starosta Powiatu Zgorzeleckiego Artur Bieliński oraz Burmistrz Gminy i Miasta Węgliniec Mariusz Wieczorek, w asyście najmłodszego druha Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej przy OSP Jagodzin – Mikołaja.

Koszt zakupu sprzętu wyniósł 53 000,00 zł. i zakupiony został z dofinansowania Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Powiatu Zgorzeleckiego, wkładu własnego oraz darowizny Lasów Państwowych: Nadleśnictwa Ruszów, Nadleśnictwa Węgliniec, Nadleśnictwa Pieńsk, Nadleśnictwa Świętoszów, Nadleśnictwa Lubin oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu.

Uroczystość zgromadziła wiele znamienitych osobistości oraz delegacji. Wśród zaproszonych gości byli:

– Starosta Zgorzelecki – Artur Bieliński

– Burmistrz Gminy i  Miasta Węgliniec – Mariusz Wieczorek
– Etatowy Członek Zarządu Powiatu Zgorzeleckiego –  Ireneusz Owsik
– Przewodnicząca Rady Powiatu Zgorzeleckiego – Małgorzata Sokołowska
– Przedstawiciel Komendy Powiatowej PSP Zgorzelec – Starszego Kapitan Łukasz Łysiaka
– Wiceprezes Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej , prezes Oddziału Miejsko- Gminnego – Waldemar Błauciak
– Komendant Gminnego Oddziału Miejsko Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej – Janusz Droś
– Przedstawiciele Stowarzyszenia Towarzystwo Wspólnych Pomysłów z Ruszowa
– Burmistrza poprzedniej kadencji – Stanisława Mikołajczyka
– Weterani pożarnictwa z byłej zakładowej straży pożarniczej przy zakładzie przemysłu drzewnego w Jagodzinie
– Delegacje z jednostek: OSP Czerwona Woda, OSP Ruszów, OSP Stary Węgliniec, OSP Parowa oraz OSP Rząsiny.

Po zakończeniu uroczystości przy remizie, uczestnicy udali się do sali w Domu Kultury, gdzie zostało przedstawione sprawozdanie z działalności jednostki w latach 2019 – 2021. Zostały również wręczone podziękowania za wspieranie działań jednostki.

Miłą i dostojną częścią uroczystości było odznaczenie Złotym Medalem „Na Straży” – Burmistrza Gminy i Miasta Węgliniec – Kadencji 2014 -2018 – Stanisława Mikołajczyka przez Oddział Zarządu Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarny w Węglińcu, za zasługi oraz wkład w rozwój pożarnictwa na terenie Gminy i Miasta Węgliniec.

Po zakończonej części oficjalnej spotkania, druhowie oraz zaproszeni goście uczestniczyli w zorganizowanej biesiadzie strażackiej, bawiąc się i świętując zrealizowane przez naszą jednostkę marzenie.

Źródło: OSP Jagodzin