Złożeniem patriotycznych wiązanek w miejscach pamięci oraz symbolicznym spotkaniem na Moście Staromiejskim polscy i niemieccy samorządowcy uczcili 75. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej w Europie.
Symboliczne, skromne i skłaniające do głębokiej refleksji – takie były obchody 75. rocznicy zakończenia najtragiczniejszego konfliktu w dziejach Europy i świata. Rozpoczęte złożeniem hołdu w wyjątkowym miejscu – Stalagu VIIIA w Koźlicach, gdzie 8 maja 1945 roku weszły pierwsze patrole Armii Czerwonej. Zastały w nim chorych i niezdolnych do marszu jeńców, którzy nie byli w stanie wziąć udziału w trwającej od stycznia stopniowej ewakuacji. W obozie znajdującym się po prawej stronie Nysy Łużyckiej przetrzymywanych było łącznie 120 tysięcy jeńców, a 10 tysięcy z nich straciło życie.
Bez tradycyjnej wojskowej oprawy i patriotycznych pieśni hołd poległym został oddany również pod Pomnikiem Orła Piastowskiego oraz Pomnikiem Ofiar Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych przy zgorzeleckim Cmentarzu Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego.
75 białych i czerwonych róż wplecionych w stalowe ogrodzenie ze znakiem zakazu wstępu po środku pozostaną najbardziej wymownym symbolem wspólnych uroczystości w czasach epidemii. Ze względu na liczne ograniczenia gospodarze Zgorzelca i Görlitz zdecydowali bowiem o zorganizowaniu polsko-niemieckich obchodów rocznicowych na zamkniętym Moście Staromiejskim. Zgromadzeni przedstawiciele najwyższych władz samorządowych – Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Premier Wolnego Kraju Saksonia Michael Kretschmer, starosta zgorzelecki Artur Bieliński, burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz oraz nadburmistrz Görlitz Octavian Ursu – zgodnie podkreślali, że dawne rany zagoiły się, a nasi sąsiedzi stali się przyjaciółmi, na których możemy liczyć także i w trudnych chwilach.