Obchody 77. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej
Obchody 77. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej
Kategoria: Aktualności
9.05.2022
Godz: 09:31
Redaktor: Kamila Kowalska Kamila Kowalska
Drukuj

8 maja br. pod pomnikiem Orła Piastowskiego na Cmentarzu II Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu odbyły się uroczystości z okazji zakończenia najtragiczniejszego konfliktu w dziejach Europy i świata – II Wojny Światowej.

Po okolicznościowych przemówieniach odczytano Apel Pamięci, a potem wykonano Salwę Honorową i odśpiewano Rotę. Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Orła Piastowskiego. Oprawę uroczystości zapewniła wojskowa asysta honorowa 23 Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca oraz Orkiestra Reprezentacyjna KWB Turów.

Wśród uczestników niedzielnych obchodów obecny był Stanisław Cieplechowicz. Stanisław Cieplechowicz wstąpił do partyzantki w 1943r. W wieku 15 lat był łącznikiem lubelskiego oddziału partyzanckiego. W 1944 r. wraz z jednostką radziecką brał udział w pracach przy budowie mostu w miejscowości Krzeszów nad Sanem. Dowódca tej jednostki radzieckiej zwrócił się do partyzantów z prośbą o pomoc przy budowie, aby piechota i lekki sprzęt można było przeprawić na drugą stronę. Most budowano nocą pod ostrzałem rakiet zrzucanych z samolotów niemieckich. Po zakończeniu wojny wyjechał na zachód Polski i osiedlił na Ziemiach Odzyskanych. Tu od 1945 r. służył w straży przemysłowej Pieńskiej Huty Szkła Zakład Nysa.

Wojna, która rozpoczęła się w 1939 roku, przetoczyła się przez cały świat, była największym konfliktem zbrojnym w historii. Polscy żołnierze od pierwszego dnia przelewali krew, walcząc na wszystkich frontach II wojny światowej. Była to walka o wolność i suwerenność własnego kraju.

Ceną niezłomnej walki z Niemcami była śmierć prawie 6 mln naszych obywateli.

W imieniu społeczności powiatu zgorzeleckiego hołd pod pomnikiem Orła Piastowskiego na Cmentarzu II Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu złożyli Starosta Zgorzelecki Artur Bieliński, Wicestarosta Mirosław Fiedorowicz i Etatowy Członek Zarządu Ireneusz Owsik.

W sobotę 7 maja uroczystości rocznicowe odbyły się także pod pomnikiem Ofiar Stalagu VIII A przy Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura. Stalag VIII A  był jednym z ponad 1000 obozów jenieckich powstałych w trakcie II wojny światowej na terenie Niemiec.

Unia Europejska Banner