8 maja br. pod pomnikiem Orła Piastowskiego na Cmentarzu II Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu odbyły się uroczystości z okazji zakończenia najtragiczniejszego konfliktu w dziejach Europy i świata – II Wojny Światowej. Oprawę uroczystości zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna KWB Turów oraz asysta przy pomniku Orła Piastowskiego wystawiona przez 23. Śląski Pułk Artylerii z Bolesławca. Przemówienia okolicznościowe wygłosili Starosta Zgorzelecki Artur Bieliński oraz Zastępca Burmistrza Miasta Radosław Baranowski. .
Wśród uczestników obchodów obecny był Stanisław Cieplechowicz. Stanisław Cieplechowicz wstąpił do partyzantki w 1943r. W wieku 15 lat był łącznikiem lubelskiego oddziału partyzanckiego. W 1944 r. wraz z jednostką radziecką brał udział w pracach przy budowie mostu w miejscowości Krzeszów nad Sanem. Dowódca tej jednostki radzieckiej zwrócił się do partyzantów z prośbą o pomoc przy budowie, aby piechota i lekki sprzęt można było przeprawić na drugą stronę. Most budowano nocą pod ostrzałem rakiet zrzucanych z samolotów niemieckich. Po zakończeniu wojny wyjechał na zachód Polski i osiedlił na Ziemiach Odzyskanych. Tu od 1945 r. służył w straży przemysłowej Pieńskiej Huty Szkła Zakład Nysa.
Wojna, która rozpoczęła się w 1939 roku, przetoczyła się przez cały świat, była największym konfliktem zbrojnym w historii. Polscy żołnierze od pierwszego dnia przelewali krew, walcząc na wszystkich frontach II wojny światowej. Była to walka o wolność i suwerenność własnego kraju.
Ceną niezłomnej walki z Niemcami była śmierć prawie 6 mln naszych obywateli.
W imieniu społeczności powiatu zgorzeleckiego hołd pod pomnikiem Orła Piastowskiego na Cmentarzu II Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu złożyli Starosta Zgorzelecki Artur Bieliński, Przewodnicząca Rady Powiatu Zgorzeleckiego Małgorzata Sokołowska, Wicestarosta Mirosław Fiedorowicz i Etatowy Członek Zarządu Ireneusz Owsik.
Obchody były okazją do wręczenia medali i odznaczeń:
Za zaangażowanie w krzewienie patriotyzmu oraz pomoc w działaniach Stowarzyszenia Społeczny Komitet Ochrony Miejsc Pamięci Narodowej oraz Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego RP, Zarządy postanowiły uhonorować pamiątkowymi krzyżami „Zwycięstwo 1945” następujące osoby: Jolanta Nietrzeba-Marcinonis, Kazimierz Popielarz, Albert Gryszczuk, Mariusz Sawicki. Natomiast Brązowym Krzyżem „Związek Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego RP” odznaczeni zostali: Artur Czułajewski, Zbigniew Kursa, Adam Gilara.
Uroczystości rocznicowe odbyły się także pod pomnikiem Ofiar Stalagu VIII A przy Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura. Stalag VIII A był jednym z ponad 1000 obozów jenieckich powstałych w trakcie II wojny światowej na terenie Niemiec.