Obchody 79. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej
9.05.2024
Godz: 09:52
Redaktor: BP BP

Wczoraj, 8 maja br. pod pomnikiem Orła Piastowskiego na Cmentarzu II Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu odbyły się uroczystości upamiętniające zakończenie najtragiczniejszego konfliktu w dziejach Europy i świata – II Wojny Światowej. Orkiestra Reprezentacyjna KWB Turów zapewniła oprawę muzyczną uroczystości, natomiast asysta przy pomniku Orła Piastowskiego została zorganizowana przez 23. Śląski Pułk Artylerii z Bolesławca. Przemówienia okolicznościowe wygłosili Starosta Zgorzelecki Artur Bieliński oraz Burmistrz Miasta Zgorzelec Rafał Gronicz.

Wojna, która rozpoczęła się w 1939 roku, przetoczyła się przez cały świat, stając się największym konfliktem zbrojnym, jaki kiedykolwiek miał miejsce. Polscy żołnierze od pierwszego dnia wylewali krew na wielu frontach II wojny światowej, walcząc o niepodległość i suwerenność swojej ojczyzny. Kosztem nieustępliwej determinacji w starciu z Niemcami było życie prawie 6 milionów naszych rodaków.

W imieniu mieszkańców powiatu zgorzeleckiego, hołd pod pomnikiem Orła Piastowskiego na Cmentarzu II Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu oraz pod Pomnikiem Ofiar Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych złożyli Starosta Zgorzelecki Artur Bieliński, Członek Zarządu Powiatu Zgorzeleckiego Krystyna Radzięta oraz Etatowy Członek Zarządu Powiatu Zgorzeleckiego Ireneusz Owsik.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele związków i organizacji kombatanckich, jednostek samorządowych, Radni Rady Powiatu, Rady Miasta Zgorzelec i Rady Gminy Zgorzelec, delegacje służb mundurowych, przedstawiciele stowarzyszeń i związków działających na terenie miasta, przedstawiciele zakładów pracy i instytucji, duchowni, młodzież szkolna i mieszkańcy.

Rocznica zakończenia II Wojny Światowej została także uczczona pod pomnikiem Ofiar Stalagu VIII A przy Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura. Stalag VIII A był jednym z ponad 1000 obozów jenieckich, które powstały w trakcie II wojny światowej na terenie Niemiec.

Unia Europejska Banner