Uroczystą mszą świętą w kościele p.w. Św. Bonifacego oraz złożeniem wieńców pod tablicami upamiętniającymi pobyt jednostek wojskowych w Zgorzelcu uczczono Święto Wojska Polskiego i 100-lecie Bitwy Warszawskiej.
W obchodach odbywających się przy zachowaniu reżimu sanitarnego uczestniczyli: reprezentanci związków kombatanckich i stowarzyszeń na czele z prezesem Związku Inwalidów Wojennych RP Edmundem Łapińskim oraz prezesem Zrzeszenia Weteranów Działań Poza Granicami Państwa Andrzejem Anyszkiewiczem, przedstawiciele władz samorządowych – wicestarosta zgorzelecki Mirosław Fiedorowicz, wójt Gminy Zgorzelec Piotr Machaj oraz Burmistrz Miasta Zgorzelec Rafał Gronicz, reprezentanci służb mundurowych, organizacji społecznych, jak również mieszkańcy naszego miasta.
Bitwę Warszawską – nazywaną Cudem nad Wisłą – stoczono w dniach 13–25 sierpnia 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Zadecydowała ona o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią.
Aby prześledzić przebieg Bitwy Warszawskiej można skorzystać także z aplikacji “Szlakami Polski Niepodległej”. To pierwszy taki atlas historyczny w Polsce składający się z 30 cyfrowych map prezentujących walkę, jaką toczyli Polacy w latach 1914 – 1922 o Polskę; wytyczenie jej granic i obronę odzyskanej po 123 latach zaborów niepodległości.
W aplikacji można zobaczyć animowaną relację z Bitwy Warszawskiej, usłyszeć głos Józefa Piłsudskiego, a także poznać dwie wizje odbudowy Polski. Towarzysząc powstawaniu II Rzeczypospolitej, użytkownik przemierza pięć szlaków niepodległości. Każdy szlak to jedna lekcja historii z mapami 3D i wiedzą historyczną w postaci multimediów, zdjęć i dokumentów źródłowych.