Pierwsza rocznica napaści Rosji na Ukrainę
Pierwsza rocznica napaści Rosji na Ukrainę
Kategoria: Aktualności
24.02.2023
Godz: 08:56
Redaktor: BP BP
Drukuj

24 lutego 2022 r. Rosja rozpoczęła inwazję na niepodległą Ukrainę. To już rok odkąd trwa tragiczna w skutkach wojna tuż za wschodnią granicą Polski.

W czwartek 24 lutego 2022 roku, Prezydent Rosji Władimir Putin wydał rozkaz przeprowadzenia operacji militarnej w ukraińskim Donbasie. Od tego momentu Rosja zastosowała szeroko zakrojone działania militarno-polityczne, w tym blokadę morskich portów Ukrainy, bombardowania i ostrzał artyleryjski miast oraz innych celów cywilnych, a także inwazję lądową. Wojna pochłonęła dotychczas setki tysięcy ofiar, żołnierzy i cywilów, a miliony mieszkańców Ukrainy zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów.

Od pierwszych dni napaści Rosji na niepodległą Ukrainę, Polacy mówią stanowcze NIE agresji wobec naszych wschodnich sąsiadów, a podejmowane na szeroką skalę działania w zakresie niesionej pomocy i wsparcia świadczą o naszej solidarności z ofiarami wojny.

Ten konflikt jest największym konfliktem zbrojnym w Europie od czasów II wojny światowej i ma ciągle dalekosiężne skutki dla regionu i świata. Mimo trudnych warunków i napiętej sytuacji nadal istnieje nadzieja na pokojowe rozwiązanie tego konfliktu i przywrócenie normalności na Ukrainie.

Wierzymy, że rok 2023, będzie rokiem zażegnania konfliktu na Ukrainie.

Unia Europejska Banner