Pierwsze szczepienia w Zgorzelcu
Pierwsze szczepienia w Zgorzelcu
Kategoria: Aktualności
30.12.2020
Godz: 14:38
Redaktor: Kamila Kowalska Kamila Kowalska
Drukuj

Dziś w Wielospecjalistycznym Szpitalu – Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Zgorzelcu rozpoczęło się szczepienie przeciw wirusowi SARS-CoV-2. Pierwszą grupą osób objętą możliwością szczepień są pracownicy służby zdrowia.

Zgłosiło się ponad tysiąc osób do szczepień w tzw. „grupie zero”. Szczepienia obejmą najpierw osoby najbardziej narażone na zakażenie. Są to pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy domów pomocy społecznej i pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Pierwsza dostarczona tura szczepionki to 375 dawek. Szczepionka jest bezpłatna i dobrowolna.

Pierwszą osobą zaszczepioną w zgorzeleckiej placówce jest jej Dyrektor – p. Zofia Barczyk. Jak powiedziała: – „szczepienia są nam wszystkim bardzo potrzebne, dlatego zachęcam do podjęcia tej decyzji”.

Pomimo wielu wątpliwości natury medycznej i nie tylko bezsprzecznie podkreślić należy korzyści wynikające ze szczepień, o których mówi dr n. med. Marcin Wolski – Zastępca Dyrektora WS-SP ZOZ w Zgorzelcu – ds. lecznictwa: „Osoby zaszczepione nie zakażają innych i same nabywają odporność na koronawirusa. To możliwość długo oczekiwanego powrotu do normalności, otwarcia placówek kulturalnych, siłowni i basenów, odmrożenie gospodarki. Zaszczepieni nie będą musieli nosić maseczek, odbywać kwarantanny. Będą mogli spotykać się swobodnie z rodziną i przyjaciółmi. Linie lotnicze deklarują, że szczepienie stanie się warunkiem wejścia na pokład”.

Już po 15 stycznia 2021 będzie możliwość zgłaszania się przez wszystkich mieszkańców powiatu zgorzeleckiego do zapisów na szczepienia w tzw. „grupie populacyjnej”. O szczegółach będziemy Państwa informować na bieżąco.

źr. WS-SPZOZ w Zgorzelcu

Unia Europejska Banner