Pierwszy policyjny festyn za nami
Pierwszy policyjny festyn za nami
Kategoria: Aktualności
3.10.2022
Godz: 10:00
Redaktor: Kamila Kowalska Kamila Kowalska
Drukuj

Ideą festynu, który odbył się w czwartek na placu przylegającym do Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu, było przybliżenie dzieciom i młodzieży tego, jak wygląda służba policjantów rożnych pionów oraz zaprezentowanie wykorzystywanego przez mundurowych z Dolnego Śląska sprzętu. Osoby zainteresowane służbą w granatowym mundurze mogły zapoznać się z wymogami, jakie należy spełnić, aby zostać policjantem, a także poznać procedurę kwalifikacyjną. Wydarzenie skierowane było do wszystkich zainteresowanych służbą w Policji, w szczególności uczniów szkół średnich, ale nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych.

W czwartek na placu przed Komendą Powiatową Policji w Zgorzelcu odbył się festyn pod nazwą „Zostań zgorzeleckim policjantem”. Do udziału w wydarzeniu zostały zaproszone zaprzyjaźnione jednostki z województwa dolnośląskiego oraz policji niemieckiej, które prezentowały wykorzystywany na co dzień sprzęt, omawiając przy tym specyfikę służby. Nie zabrakło najnowszych radiowozów, motocykli, quadów, można było zobaczyć armatkę wodną, psy służbowe oraz Mobilne Centrum Monitoringu. Dla wielu największa atrakcją był policyjny śmigłowiec, który wylądował na placu.

Podczas festynu uczestnicy mogli zapoznać się z pracą technika kryminalistyki, który pokazywał, jak zabezpieczyć miejsce zdarzenia oraz jak zabezpieczane są ślady. Najmłodsi na pamiątkę bardzo chętnie odciskali swoje linie papilarne.

Przewodnicy ze swoimi psami służbowymi prezentowali to, jak zachowywać się podczas spotkania z obcym zwierzęciem i omawiali zadania realizowane przez czworonożnych policjantów.

Funkcjonariusze ruchu drogowego z Wrocławia, Jeleniej Góry i Zgorzelca prezentując najnowsze pojazdy, przypominali zasady poruszania się po drodze oraz korzystania z przejść dla pieszych. Mundurowi wskazywali także, jak ważną rolę w bezpieczeństwie odgrywają elementy odblaskowe. Nie zabrakło również rozmów na temat obowiązujących przepisów i nowego taryfikatora.

Dzięki współpracy polsko-niemieckiej, dodatkową atrakcją podczas imprezy były nie tylko motocykle i radiowozy policji niemieckiej, ale również Info-Mobil, którym przyjechali policjanci z Görlitz. Dorośli mieli okazję zobaczyć, w jaki sposób można zabezpieczyć się przed włamaniem do mieszkania czy samochodu.

Podczas wydarzenia można było również zobaczyć Mobilne Centrum Monitoringu. To specjalistyczny wóz obserwacyjny z systemem kamer i monitorów, który wykorzystywany jest do zabezpieczania imprez o charakterze masowym. Pojazd służy też funkcjonariuszom ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Rejestrując popełniane na drodze wykroczenia, pozwala jeszcze skuteczniej dyscyplinować te osoby, które swoim zachowaniem stwarzają zagrożenie na drodze.

Funkcjonariusze z Samodzielnego Pododdziału Policji w Legnicy prezentowali rodzaje środków przymusu bezpośredniego, będące na ich wyposażeniu, a także sprzęt wykorzystywany w trakcie codziennej służby. Uczestnicy mogli również obserwować sposób działania armatki wodnej, stosowanej podczas zbiorowego zakłócania porządku publicznego.

Wrocławscy kontrterroryści prezentowali specjalistyczne wyposażenie do służby w tym broń, kamizelki taktyczne i kaski wykorzystywane podczas działań.

Podczas festynu osoby zainteresowane służbą w granatowym mundurze mogły zapoznać się z wymogami, jakie należy spełnić, aby zostać policjantem, a także poznać procedurę kwalifikacyjną oraz zarobki, na jakie mogą liczyć, gdy zwiążą swoje życie z mundurem.

Na stoisku profilaktycznym można było uzyskać informacje z zakresu profilaktyki uzależnień zarówno od alkoholu, jak i narkotyków. Starsi mogli zobaczyć walizkę edukacyjną zawierającą przedmioty, które najczęściej wykorzystywane są do zażywania i dystrybucji narkotyków oraz substancje, które do złudzenia przypominają różnego rodzaju środki odurzające. Dostępne były także ulotki profilaktyczne dotyczące bezpieczeństwa seniorów, ostrzegające przed oszustami.

Wiele radości zwłaszcza najmłodszym uczestnikom imprezy, sprawiła maskotka dolnośląskiej Policji – Komisarz Lew, z którą zarówno starsi, jak i młodsi, robili sobie pamiątkowe zdjęcia.

źródło/foto: kom. Agnieszka Goguł
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Zgorzelcu

Unia Europejska Banner