Policjanci przypominają! Bądź widoczny – noś odblaski!
Policjanci przypominają! Bądź widoczny – noś odblaski!
Kategoria: Aktualności
21.04.2022
Godz: 10:48
Redaktor: Kamila Kowalska Kamila Kowalska
Drukuj

Policjanci przypominają pieszym o konieczności używania elementów odblaskowych. Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Pamiętajmy, że używanie odblasków kiedy zapada zmrok i widoczność jest zdecydowanie gorsza, znacznie poprawia naszą widoczność dla nadjeżdżających pojazdów, a tym samym może uratować nasze życie.

Odblaski nosimy tak, aby były widoczne w światłach jadących pojazdów. Odbiją wtedy światło padające z reflektorów samochodu dając sygnał kierującemu pojazdem, że po drodze porusza się człowiek. Dlatego najlepiej umieścić je nisko sylwetki, zarówno z przodu jak i z tyłu.

Dla własnego bezpieczeństwa nośmy odblaski zawsze wtedy, gdy jest słaba widoczność, niezależnie czy poruszamy się w obszarze zabudowanym, czy też nie, czy w dzień, czy w nocy. Bądźmy widoczni dla kierowców.

Przypominamy, że za brak takiego elementu grozi mandat karny do 100 złotych. Jednak zarówno kwota mandatu jak i koszt zakupu elementów odblaskowych jest nieporównywalny do bezcennego zdrowia i życia.

Źródło/foto: KPP Zgorzelec

Unia Europejska Banner