Posiedzenie Konwentu Powiatów Województwa Dolnośląskiego
Posiedzenie Konwentu Powiatów Województwa Dolnośląskiego
Kategoria: Aktualności
4.11.2020
Godz: 14:17
Redaktor: Kamila Kowalska Kamila Kowalska
Drukuj

Starosta Zgorzelecki Artur Bieliński wraz z Wicestarostą Mirosławem Fiedorowiczem oraz Etatowym Członkiem Zarządu Ireneuszem Owsikiem, uczestniczyli dziś w telekonferencji poświęconej aktualnej sytuacji epidemiologicznej w województwie Dolnośląskim. W zdalnym posiedzeniu Konwentu Powiatów Województwa Dolnośląskiego udział wzięli m.in. Wicewojewoda Bogusław Szpytma oraz Wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

W ubiegłym tygodniu organizacje tworzące stronę samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego zwołały specjalną ogólnopolską telekonferencję poświęconą problemom w ochronie zdrowia.

Tematem, który zdominował wówczas dyskusję była sytuacja szpitali samorządowych i zadania samorządów w czasie epidemii. W czasie dyskusji wskazywano, że w wielu województwach brakuje jakiejkolwiek współpracy operacyjnej na linii służby wojewody – samorząd. Skutkiem czego wojewodowie wydają decyzje i polecenia często niewykonalne albo takie, które w przypadku ich wykonania zabezpieczą pacjentów covidowych ale spowodują istotne ograniczenie w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej w stanach zagrażających zdrowi i życie pacjentów z innymi problemami zdrowotnymi.

Zwracano też uwagę na brak strategii zarówno na poziomie krajowym jak i wojewódzkim i podejmowaniu decyzji „tu i teraz” bez jakichkolwiek konsultacji z samorządami. Dotyczyło to w szczególności organizacji ochrony zdrowia ale również edukacji.

Unia Europejska Banner