19 kwietnia 1943 r. w warszawskim getcie wybuchło powstanie przeciw hitlerowskiemu okupantowi. Bezpośrednią przyczyną była decyzja Niemców o ostatecznej likwidacji getta w Warszawie. Członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego, mając świadomość nieuchronności śmierci wszystkich pozostałych w getcie Żydów w komorach gazowych Auschwitz i Treblinki, podjęli decyzję o podjęciu walki zbrojnej.
Powstanie trwało do połowy maja 1943 r. Po bezlitosnym stłumieniu powstania wzięci do niewoli bojownicy oraz ludność cywilna zostali wymordowani na miejscu lub wywiezieni do obozów zagłady, a ta część Warszawy została zrównana z ziemią.
Od kilku lat Muzeum Żydów Polskich POLIN w Warszawie prowadzi w tych dniach społeczno-edukacyjną Akcję Żonkile pod hasłem „Łączy nas pamięć”. W tym roku akcja ta prowadzona jest wirtualnie. Również Fundacja Pamięć, Edukacja, Kultura, która prowadzi działalność na terenie dawnego obozu jenieckiego Stalag VIIIA, przyłącza się do niej.
Zachęcamy do zapoznania się z programem i informacjami pod linkiem: Akcja Żonkile oraz do lektury artykułu o powstaniu pod linkiem, w którym można też wysłuchać wykładu oraz poruszających relacji świadków historii.