Silne wiatry w powiecie zgorzeleckim
Silne wiatry w powiecie zgorzeleckim
Kategoria: Aktualności
26.10.2021
Godz: 08:18
Redaktor: Kamila Kowalska Kamila Kowalska
Drukuj

W dniach 21-24 października br. zastępy straży pożarnej z powiatu zgorzeleckiego wyjeżdżały ponad 90 razy do usuwania różnych skutków nawałnicy.  Najwięcej interwencji odnotowali strażacy na terenie  gmin Węgliniec (ponad 30), miasto Zgorzelec (17 zdarzeń), Bogatynia (ponad 15), Pieńsk (10 zdarzeń), gmina Zgorzelec (9 zdarzeń), Sulików (7 zdarzeń), Zawidów (3 zdarzenia). Strażacy przede wszystkim wyjeżdżali do powalonych i połamanych drzew, które blokowały szlaki komunikacyjne, usuwali uszkodzone reklamy, zabezpieczali zerwane linie energetyczne i telekomunikacyjne. Podjęli także kilka interwencji związanych z uszkodzeniem budynków. Charakterystyczne zdarzenia:

  1. Szkoła Podstawowa w Zgorzelcu: naderwana blacha krawędziowa na dachu szkoły, zwisając  zagrażała uczniom oraz pracownikom szkoły, strażacy zabezpieczeni linkami zdjęli oderwaną część blachy z dachu i złożyli w miejsce bezpieczne.
  2. Zawidów ul. Strzelecka: w budynku wielorodzinnym doszło do uszkodzenia dachu w narożniku budynku. Istniało ryzyko poderwania dachu przez wiatr. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia, następnie przy pomocy sprzętu burzącego oraz lin zabezpieczyli dach przed dalszymi uszkodzeniami.
  3. Zgorzelec ul. Stanisława Konarskiego: na budynku wielorodzinnym (wieżowiec) wiatr uszkodził baner reklamowy, który stwarzał zagrożenie dla pieszych i uczestników ruchu drogowego w pobliżu miejsca zdarzenia. Metalowy baner znajdował się na wysokości około 24 m nad poziomem terenu istniało realne zagrożenie oderwania się pozostałej części baneru.  Po przybyciu 32 metrowej drabiny mechanicznej z JRG Zgorzelec, ratownicy odpowiednio zabezpieczeni, przy użyciu sprzętu burzącego odczepili zwisający baner i złożyli, w miejscu bezpiecznym na ziemi, przy budynku.
  4. Bogatynia, ul. Jana Matejki: wskutek silnego wiatru doszło do uszkodzenia powierzchni dachu (na długości około 1 metra uszkodzone zostało przekrycie dachu – gąsiory dachowe, istniało zagrożenie osunięcia się uszkodzonych elementów ceramicznych z powierzchni dachu). Strażacy wyznaczyli strefę niebezpieczną i otaśmowani teren.
  5. Zgorzelec, ul. Boczna: drzewo (świerk) zostało wyrwane przez wiatr i przechyliło się na budynek mieszkalny, częściowo wspierając się na koparko ładowarce zaparkowanej pomiędzy drzewem a budynkiem mieszkalnym. Po przybyciu drabiny mechanicznej, ratownicy z kosza drabiny, przy użyciu pilarki do drewna pocięli drzewo na mniejsze elementy i usunęli zagrożenie.

Podczas usuwania skutków porywistego wiatru, jeden ze strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej został lekko ranny.

Silne wiatry, burze są naturalnymi zjawiskami pogodowymi, które występują coraz częściej i charakteryzują się różnorodną dynamiką. Warto przypomnieć sobie najważniejsze zasady bezpieczeństwa: https://www.gov.pl/web/kgpsp/burze-i-silny-wiatr

Unia Europejska Banner