Stanowisko Starosty Zgorzeleckiego ws. Kopalni Turów. “Apeluję o dialog. Kopalnia musi działać”
14.03.2024
Godz: 14:43
Redaktor: Kamila Kowalska Kamila Kowalska

Szanowni Państwo,

Nawiązując do orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 13 marca 2024 r., który uchylił decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska określającą środowiskowe uwarunkowania dalszej eksploatacji złoża węgla brunatnego w Turowie, wyrażam swoją dezaprobatę do zajętego przez Sąd stanowiska.

Apeluję, by do wyroku podchodzić ze spokojem, bo nie oznacza on natychmiastowego zamknięcia kopalni ani zaprzestania wydobycia. Od decyzji sądu przysługuje prawo do złożenia skargi kasacyjnej. Potwierdza to również w komunikacie spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Będę wspierał Zarządu PGE GiEK w walce o naszą kopalnię. Wiem, że władze Spółki czekają na pisemne uzasadnienie wyroku. Po jego otrzymaniu zdecydują o kolejnych krokach w tej sprawie.

Fundamentem stabilności ekonomicznej naszego regionu są zakłady pracy należące do PGE GiEK, dlatego dzisiaj głównym zadaniem samorządowców jest organizowanie dialogu ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, w tym z instytucjami państwowymi, pracownikami kopalni, związkami zawodowymi oraz społecznością lokalną. Deklaruję gotowość do stworzenia platformy, w ramach której wszystkie strony mogłyby usiąść do rozmów.

Wiem, że naszym wspólnym celem jest znalezienie takich rozwiązań, które zapewnią dalsze funkcjonowanie kompleksu Turów.

Starosta Zgorzelecki

Artur Bieliński