STRE!FEN performerski festiwal w Görlitz-Zgorzelcu
STRE!FEN performerski festiwal w Görlitz-Zgorzelcu
Kategoria: Aktualności
5.05.2023
Godz: 12:24
Redaktor: BP BP
Drukuj

Podczas dwóch pierwszych majowych weekendów (6/7 oraz 13/14 maja) działania na żywo, przygotowane przez artystki i artystów z Niemiec, Polski i Holandii, ożywią witryny nieczynnych na co dzień sklepów przy ulicy Berlińskiej. Przed nami cztery popołudnia i osiem artystycznych propozycji. Tradycyjnie już w ten właśnie sposób, pod hasłem OKNO, rozpoczyna się performerski festiwal STRE!FEN.

Program:
6 maja, Sobota, 17:00, Berliner Straße 44
Yvette Teeuwen, Sarah Schröter
7 maja, niedziela, 17:00, Berliner Straße 44
Maria Bitka, Sebastian Hänel

13 maja, sobota, 17:00, Berliner Straße 44
Monika Kąkolewska, Ju Drapejkowskx
14 maja, niedziela, 17:00, Berliner Straße 44
Klara Schulz, Sascha Röhricht

Już od ponad trzech lat stre!fen jest stałym, barwnym elementem przestrzeni publicznej i kulturalnej naszego polsko-niemieckiego EuropaMiasta. Po bardzo udanej zeszłorocznej edycji STRE!FEN e.V. ponownie zaprasza do udziału w programie różnorodnych wydarzeń związanych ze sztuką performance: działaniach na żywo, akcjach w przestrzeni publicznej, warsztatach i wystawach. Pod hasłem “SOUNDs of stre!fen”, tegoroczne działania festiwalowe skupią się szczególnie na aspekcie dźwiękowym.

Performans to forma sztuki, która oznacza bezpośrednie, prezentowane na żywo, niejednoznaczne i ulotne obrazy – również w tym roku po obu stronach Nysy nie zabraknie momentów zaskoczenia.
Na początku lipca serię działań, prezentowanych po obu stronach Nysy we współpracy z festiwalem Via Thea, zaprezentują mieszkańcom artystki i artyści zaproszeni do udziału w Międzynarodowym Tygodniu Artystów. Oprócz warsztatów dla szkół w Görlitz i Herrnhut, pod koniec sierpnia odbędzie się kolejna edycja PAS | Performance Art Studies z BBB Johannesem Deimlingiem, zakończona prezentacją realizacji przygotowanych przez uczestników. Działania stre!fen nie ograniczą się jednak tylko do EuropaMiasta, ale wpiszą się także w programy innych wydarzeń i festiwali w regionie, takich jak 1000 & Twoje Spojrzenie, Zittau33, Zukunftsvisionen czy Promeny Festival w Geoparku Ralsko (CZ).

Efekty wszystkich tych działań, w tym dokumentację foto i wideo oraz artefakty pozostałe po performensach, będzie można oglądać na wystawie podsumowującej, zaplanowanej na przełom września i października.

Wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu STRE!FEN są bezpłatne.
Dalsze szczegółowe informacje o programie dostępne na stronie internetowej oraz kanałach w mediach społecznościowych Festiwalu: streifen-performanceart.de

Kontakt: pr@streifen-performanceart.de CC: post@streifen-performanceart.de
Projekt realizowany dzięki dofinansowaniu udzielonemu przez następujące instytucje: Fundacja Kultury Wolnego Państwa Saksonii, Region Kultury Górnych Łużyc i Dolnego Śląska, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Miasto Görlitz.

Źródło: Festiwal STRE!FEN 2023

Unia Europejska Banner