Światowy Dzień Walki z Depresją
23.02.2024
Godz: 10:14
Redaktor: BP BP

Dzisiaj 23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją, którego celem jest upowszechnienie wiedzy na temat zaburzeń depresyjnych. Zrozumienie pojęcia depresji i tego w jaki sposób można jej zapobiegać i leczyć, wpłynie na zmniejszenie stygmatyzacji związanej z tą chorobą i może zachęcić więcej osób do szukania pomocy.

Promowanie świadomości na temat objawów depresji i zachęcanie do podejmowania leczenia są tak istotne, że w 2004 roku Ministerstwo Zdrowia wprowadziło 23 lutego jako Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją.

Depresja to jedno z powszechnych zaburzeń, które znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie, prowadząc do niezdolności do pracy oraz ograniczając sprawność. Czynniki takie jak szybkie tempo życia, stres, przeciążenie obowiązkami czy brak wsparcia ze strony bliskich mogą przyczynić się do rozwoju depresji, dotykając zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Obecnie wiemy, że depresja nie ma jednego głównego wyznacznika, lecz jest wynikiem złożonego oddziaływania różnorodnych czynników. Jest to choroba trudna do zdiagnozowania, łatwo mylona z objawami innych schorzeń. Prawdopodobnie w naszym otoczeniu znajduje się osoba borykająca się z depresją. Warto pamiętać, że nie jest to tylko przejściowy spadek nastroju, lecz długotrwałe uczucie smutku, utrata zainteresowania dotychczas przyjemnymi aktywnościami oraz trwający stan niepokoju.

Nie bądźmy obojętni wobec osób z naszego otoczenia zmagających się z depresją.

foto: freepik

Unia Europejska Banner