Święto Chrztu Polski
Święto Chrztu Polski
Kategoria: Aktualności
14.04.2023
Godz: 08:23
Redaktor: Kamila Kowalska Kamila Kowalska
Drukuj

Chrzest Polski to ważne wydarzenie w historii Polski, które miało miejsce w 966 roku. Według kronikarzy, książę Mieszko I przyjął chrzest wraz ze swoją rodziną i bliskimi współpracownikami, co miało ogromne znaczenie dla przyszłości państwa polskiego.

Chrzest Polski dokonał się w wyniku starań Mieszka I o nawiązanie kontaktów dyplomatycznych ze światem chrześcijańskim oraz chęci zjednoczenia plemion polskich w jedno państwo. Za namową swojej żony, Dobrawy, Mieszko I zdecydował się na przyjęcie chrztu.

Chrzest Polski miał również ogromne znaczenie dla kultury i sztuki w Polsce, ponieważ wprowadził do kraju nową religię, która miała wpływ na sztukę, architekturę i literaturę.

Chrzest Polski jest uważany za jeden z najważniejszych momentów w historii Polski, ponieważ zapoczątkował proces budowy państwa polskiego, umożliwił nawiązanie kontaktów z innymi krajami europejskimi oraz wprowadził do kraju nowe wartości kulturowe i religijne. Dlatego też, chrzest Polski jest często uważany za początek historii Polski jako państwa.

foto: gov.pl

Unia Europejska Banner