„Szczęśliwy” tydzień uczniów zgorzeleckiego LO
„Szczęśliwy” tydzień uczniów zgorzeleckiego LO
Kategoria: Aktualności
18.10.2022
Godz: 08:20
Redaktor: Monika Pecov Monika Pecov
Drukuj

Czy człowiek może być szczęśliwy i jednocześnie odczuwać smutek? To jedno z wielu głębokich pytań na temat „SZCZĘŚCIA”, które zadali sobie młodzi artyści i młode artystki w Centrum Spotkań w Großhennersdorfie. W warsztatach Lanterna Futuri – Art&Science łącznie wzięło udział 32 uczniów i uczennic ze szkół partnerskich w Zgorzelcu, Czeskiej Lipie i Ebersbach. Od niedzieli, 2 października, w Großhennersdorfie rozpoczęły się pierwsze tygodniowe warsztaty w tym roku szkolnym 2022/2023. Na miejscu spotkały się trzy formaty sztuki. Uczestniczący rozmyślali na warsztatach teatralnych, warsztatach sztuki akcji i warsztatach fotograficznych. Głównym tematem w centrum “artystycznych dyskusji” było “szczęście”.

Liceum Ogólnokształcące im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu współpracuje ze szkołami z Ebersbach i z Czeskiej Lipy już od ponad 10 lat. Zawsze spotykają się na przełomie września lub października. Jest to projekt międzynarodowy, gdzie młodzi ludzie poznają się i doświadczają wewnętrznej ewolucji, przekraczają własne granice i wzbogacają świat różnorodnymi realizacjami artystycznymi. Lanterna Futuri – Art&Science umożliwia twórczą pracę w grupie z rówieśnikami, którzy uczęszczają do oddalonych od siebie o kilkadziesiąt kilometrów szkół w Polsce, Czechach i Niemczech.

Celem projektu jest nie tylko powstanie obrazów, filmów, utworów muzycznych, sztuki teatralnej, czy pięknych fotografii, ale też wspieranie kompetencji społecznych (pewności siebie, rozwoju osobowości, upodmiotowienia, podejmowania decyzji i działania w zespole, zarządzania konfliktem), specjalistycznych (pokonanie bariery językowej, umiejętności artystyczno-rzemieślniczych, rozwijanie ekspresji twórczej), wspieranie postaw i wartości (empatii, otwartości, tolerancji i wrażliwości) i wiele innych. Grupa międzynarodowa oferuje przede wszystkim ogromny potencjał, dzięki większej różnorodności doświadczeń, wiedzy i realiów.

Źródło: Liceum Ogólnokształcące im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu

Unia Europejska Banner