Uwaga na fałszywe sklepy online – ostrzega Ministerstwo Cyfryzacji i NASK
Uwaga na fałszywe sklepy online – ostrzega Ministerstwo Cyfryzacji i NASK
Kategoria: Aktualności
24.08.2023
Godz: 07:30
Redaktor: Kamila Kowalska Kamila Kowalska
Drukuj

Wyjątkowe zniżki, niezwykłe okazje, „gorące” oferty limitowane czasowo, skłaniające do jak najszybszego działania – to może być zabieg socjotechniczny stosowany przez oszustów, wykorzystujących fałszywe sklepy w sieci do pozbawienia internautów pieniędzy. Przed tym właśnie ostrzega nowy spot ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej przygotowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji i NASK.

W ostatnich latach internet stał się dla znacznej części konsumentów podstawowym miejscem dokonywania zakupów. Taki sposób nabywania produktów ma szereg zalet: jest wygodny, oferuje większy wybór i możliwość poznania opinii o produkcie, a także oszczędza czas.

Naturalny jest zatem fakt, że skoro konsumenci przenieśli swoje działania zakupowe do sieci, ten sam obszar stał się automatycznie polem coraz intensywniejszych działań przestępców. Liczba fałszywych sklepów w polskiej przestrzeni internetowej wyraźnie rośnie już od 2019 roku, przy czym w 2022 roku Zespół CERT Polska odnotował – w porównaniu z rokiem poprzednim – aż 34% więcej tego typu zagrożeń.

Jak bezpiecznie kupować online

Przed zakupem w nieznanym sklepie internetowym warto sprawdzić kilka elementów:

  • czy na stronie jest telefon do sklepu – jego brak powinien wzbudzić czujność;
  • czy sklep oferuje popularne metody płatności – fałszywe sklepy rzadko to robią;
  • czy nie ma skrajnych opinii na temat sklepu.

Więcej na temat bezpiecznych zakupów w sieci można dowiedzieć się na specjalnej stronie CERT Polska, a także z poradnika: Jak bezpiecznie kupować w internecie?.

Źródło: gov.pl Ministerstwo Cyfryzacji

Unia Europejska Banner