Uwaga na oszustwa przy pomocy OLX oraz WHATSAPP
Uwaga na oszustwa przy pomocy OLX oraz WHATSAPP
Kategoria: Aktualności
26.08.2021
Godz: 07:20
Redaktor: Kamila Kowalska Kamila Kowalska
Drukuj

Zgorzeleccy policjanci ostrzegają przed oszustwami, gdzie sprawcy wykorzystują platformę OLX oraz komunikator WhatsApp. Przez nieuwagę oraz chęć szybkiej sprzedaży swoich rzeczy, możemy stracić oszczędności. Apelujemy o rozwagę i ostrożność.

Sprzedajesz coś za pośrednictwem platformy OLX zachowaj ostrożność, aby nie stracić pieniędzy.

Oszustwo zaczyna się od kontaktu, najczęściej za pośrednictwem aplikacji WhatsApp, rzekomego „kupca” z pokrzywdzonym. Po krótkiej grzecznościowej wymianie kilku zdań oszuści informują, że zdecydowali się na zakup.

Następnie sprzedający otrzymuje od oszustów link do strony udającej witrynę OLX pozwalającą na finalizację transakcji. Przestępcy zachęcają, by wprowadzić w fałszywym panelu OLX m.in. dane karty, rzekomo po to, aby wystawiający przedmiot na sprzedaż mógł otrzymać na nią pieniądze. Pamiętaj, że dane karty podaje się przy zakupach. Jeśli ktoś poda numer swojej karty w tego typu witrynie, to cyberprzestępca będzie mógł go użyć, by zrobić zakupy w naszym imieniu. Istnieje ryzyko, że albo opróżni nasze konto, albo wyczerpie cały limit kredytowy.

Na oficjalnym blogu OLX możemy przeczytać: „ Pamiętaj, że OLX nie generuje linków do opłacenia zakupu. Ignoruj więc linki do rzekomych środków na OLX, które otrzymasz poza naszym serwisem, np. na Whatsappie – to na pewno oszustwo! Wklej podany link do “Sprawdzacza” w naszym Centrum pomocy by upewnić się, że jest fałszywy.

Pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie podawać nigdzie danych logowania do banku i kodów SMS, które przyszły na nasz numer telefonu oraz nie „klikaj” w nieznane linki.

źródło: KPP w Zgorzelcu

Unia Europejska Banner