W profilaktycznym okrzyku Amazonek na Trójstyku
W profilaktycznym okrzyku Amazonek na Trójstyku
Kategoria: Aktualności
20.09.2021
Godz: 12:41
Redaktor: Monika Pecov Monika Pecov
Drukuj

Pod takim hasłem przebiegała XII Międzynarodowa Spartakiada Amazonek, której organizatorem było Bogatyńskie Stowarzyszenie „Amazonki”. Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Funduszu Małych Projektów Interreg Polska – Saksonia 2014-2022. Partnerem projektowym była organizacja Gaiatreeschool e.V. z siedzibą w Zittau.

W ramach projektu odbyły się cztery jednodniowe warsztaty: rowerowy wokół jeziora Berzdorfer See, spływ kajakowy po granicznej rzece Nysa Łużycka, strzelania z łuku oraz jogi. W każdym warsztacie uczestniczyły polsko-niemieckie drużyny. Kulminacyjnym punktem projektu była Spartakiada sportowa, która odbyła się w dniu 11 września 2021 r. w Centrum Rekreacyjno Turystycznym w Radomierzycach oraz wokół jeziora Berzdorfer See. W wydarzeniu udział wzięło ok. 180 osób. Były to drużyny stowarzyszeń Amazonek z rejonu Dolnego Śląska, stowarzyszeń Miasta i Gminy Bogatynia oraz drużyny partnera niemieckiego. Również na Spartakiadzie pojawili się goście ze Stanów Zjednoczonych, co dodatkowo wzmocniło międzynarodowy charakter wydarzenia.

Podczas zmagań sportowych przeprowadzono cztery konkurencje warsztatowe i nordic walking oraz dodatkowo na scenie zaprezentowały się stowarzyszenia z przygotowanym wcześniej programem artystycznym.

Podczas Spartakiady przedstawiciele Fundacji DKMS przeprowadzili rejestrację potencjalnych dawców szpiku kostnego.

Każdy z uczestników Spartakiady otrzymał koszulkę oraz plecak z materiałami promocyjnymi. Organizatorzy zadbali o catering dla uczestników, pyszne ciasta i napoje.

Zarówno warsztaty jak i Spartakiada to działania, którymi Bogatyńskie Amazonki pragną wzmocnić oraz pogłębić współpracę transgraniczną między partnerami po obu stronach Nysy Łużyckiej. Poprzez sportową integrację i aktywizację dążą do poprawy jakości życia osób niepełnosprawnych z rejonu Trójstyku, dodatkowo zwiększając świadomość społeczeństwa na temat istniejących sposobów walki z chorobami nowotworowymi .

Wśród przybyłych gości między innymi obecni byli Starosta Zgorzelecki Artur Bieliński, Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Wojciech Dobrołowicz.

źródło, fot.: bogatynia.pl

źródło, fot.: bogatynia.pl

Unia Europejska Banner