Wartościowe lekcje i spotkania – Doceńmy region, w którym żyjemy!
Wartościowe lekcje i spotkania – Doceńmy region, w którym żyjemy!
Kategoria: Aktualności
9.06.2021
Godz: 10:14
Redaktor: BP BP
Drukuj

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich wzięli udział w lekcji na temat domów przysłupowych, prowadzonej przez panią Elżbietę Lech-Gotthardt. Pasjonatka wyróżniającej Dolny Śląsk drewnianej architektury nakreśliła zainteresowanym uczniom, na czym polega konstrukcja domów przysłupowych oraz opowiedziała historię Zagrody Kołodzieja, którą mieliśmy okazję dokładnie obejrzeć. Niemal dwustuletni dom kołodzieja został przeniesiony z Wigancic Żytawskich do Zgorzelca w roku 2005 z inicjatywy pani Elżbiety, która stała się prekursorem takich przedsięwzięć. Co imponujące, dom składa się z 520 elementów, a mimo to translokacja zajęła jedynie miesiąc. W Zagrodzie znajdują się tablice poświęcone rodzinom zamieszkującym ją w poprzednich latach.

Na Trójstyku znajduje się aż 20000 domów przysłupowych, a działające w regionie Stowarzyszenie ratuje obiekty i pomaga wielu właścicielom. Domy te są wielkim atutem Dolnego Śląska, nie zawsze przez nas docenianym.

Zachęcamy do polubienia grupy DOMY PRZYSŁUPOWE na Facebooku, na której można znaleźć więcej ciekawych informacji o starej i nowej architekturze.

źródło: Liceum Ogólnokształcące im. Braci Śniadeckich

Unia Europejska Banner