Wczesne Wspomaganie Rozwoju w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Zgorzelcu
7.09.2021
Godz: 11:36
Redaktor: Agnieszka Wasilewska Agnieszka Wasilewska

Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna wraz z nowym rokiem szkolnym 2021/2022 poszerzyła swoją ofertę o działania z zakresu Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka.

„Patrz na moją siłę, a nie na słabości, dzisiaj zrobiłem to, co wczoraj było niemożliwe.”

Co to jest WWRD?

Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka (WWRD) to kompleksowe, intensywne i wielospecjalistyczne działania mające na celu pobudzanie i stymulowanie ruchowego, poznawczego, emocjonalnego i społecznego rozwoju dziecka od chwili wykrycia u niego pierwszych sygnałów nieprawidłowego funkcjonowania do czasu podjęcia nauki w szkole.

Zasady organizacji zajęć w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka, a także kwalifikacji do nich oraz to, jak przebiegają, regulowane są przez rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej.

Podstawa prawna: http://dziennikustaw.gov.pl/du/2017/1635

Dla kogo ?

Wczesne Wspomaganie Rozwoju Dziecka organizowane jest dla dziecka, które wymaga wsparcia terapeutycznego i które posiada aktualną Opinię wydaną przez poradnię  psychologiczno-pedagogiczną.

WWRD  może być prowadzone u każdego dziecka, u którego stwierdzona zostanie jakaś niepełnosprawność lub inne zaburzenie rozwoju. Wśród zaburzeń rozwojowych, które są wskazaniem dla rozpoczęcia zajęć w ramach Wczesnego Wspomagania znajdują się m.in.:

• uszkodzenia wzroku (np. niedowidzenie),
  • uszkodzenia słuchu (np. niedosłuch),
  • znaczne zaburzenia koordynacji ruchowej,
  • niepełnosprawność intelektualna,
  • zaburzenia ze spektrum autyzmu,
  • opóźnienie rozwoju mowy,
  • nieprawidłowości rozwoju ruchowego,
  • ogólne spowolnienie rozwoju.

Bezpłatne zajęcia WWRD organizowane będą od nowego roku szkolnego 2021/2022 dla dzieci i ich rodzin z powiatu zgorzeleckiego, tj. Miasta i Gminy Zgorzelec oraz Gmin: Pieńsk, Węgliniec, Sulików i Zawidów.

W razie pytań lub wątpliwości, dotyczących wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, zapraszamy do kontaktu telefonicznego: KOORDYNATOR WWRD: ANNA SŁOTWIŃSKA, TEL.883 010 586

źródło: PPP w Zgorzelcu

Unia Europejska Banner