„Wolność w niewoli – MESSIAEN MEETS JAZZ“ – koncert z okazji 15-lecia działalności stowarzyszenia Meetingpoint Memory Messiaen
„Wolność w niewoli – MESSIAEN MEETS JAZZ“ – koncert z okazji 15-lecia działalności stowarzyszenia Meetingpoint Memory Messiaen
Kategoria: Aktualności
10.10.2022
Godz: 08:33
Redaktor: BP BP
Drukuj

Stowarzyszenie Meetingpoint Memory Messiaen serdecznie zaprasza na koncert „Wolność w niewoli – MESSIAEN MEETS JAZZ“ z okazji 15-lecia swojej działalności.

Termin i godzina: 14 października 2022 r. godz. 19:00.
Miejsce wydarzenia: Europejskie Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura – Miejsce Pamięci Stalag VIII A
Koźlice 1, Zgorzelec

Europejskie Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura znajdujące się na terenie byłego niemieckiego obozu jenieckiego Stalag VIII A to miejsce szczególne. To właśnie w Stalagu VIII A przed osiemdziesięcioma laty jeden z jeńców, francuski kompozytor Olivier Messiaen, skomponował jedno z najważniejszych dzieł muzyki kameralnej – „Quatuor pour la fin du temps” („Kwartet na koniec czasu”).
Pod koniec 2006 roku Dr Albrecht Goetze, artysta z Chemnitz-Berlina-Hamburga-Londynu-Monachium wpadł na pomysł stworzenia na terenie Stalagu wyjątkowego miejsca pamięci, które łączyłoby historię, muzykę i młodzież.

Tam, gdzie podczas II wojny światowej w obozie Wehrmachtu Stalag VIII A 120 tys. osób cierpiało niewolę, młodzi ludzie z wielu krajów mieli się spotkać i razem tworzyć muzykę. Zainicjowana przez niemieckie stowarzyszenie, realizowana z polskimi partnerami na polskiej ziemi. “Meetingpoint Music Messiaen” – tak brzmiała nazwa tej wizji.

15 lat temu, wiosną 2007 roku, z kiełkującego pomysłu zrodziło się stowarzyszenie, a niespełna osiem lat później miejsce pamięci. Prawdziwy cud.

Z tej okazji na naszą prośbę słynny perkusista i perkusjonalista Günter “Baby” Sommer z Drezna szczegółowo przestudiował “Kwartet na koniec czasu” Oliviera Messiaena i wraz ze Steffenem Gaitzschem (skrzypce) i Johannesem Endersem (klarnet) odtworzy jego jazzową interpretację w Europejskim Centrum.

Bilety na koncert (70 zł/ 40 zł ulgowy) są do nabycia w kasie wieczornej przed koncertem.

Prosimy o wcześniejszą rezerwację pod numerem telefonu +49 (0) 3581 66 12 69 lub drogą mailową info@meetingpointmm.eu.

Uroczystości z okazji 15-lecia stowarzyszenia Meetingpoint Memory Messiaen rozpoczną się w wieczór koncertu już o godz. 18:00 oprowadzaniem po terenie Stalagu VIII A. Po koncercie prezes stowarzyszenia, Frank Seibel, przedstawi najważniejsze momenty z 15-letniej działaności Meetingpoint Memory Messiaen.

Serdecznie zapraszamy osoby zainteresowane koncertem do wzięcia udziału w tym wyjątkowym wieczorze. Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie internetowej:

Hauptseite – Meetingpoint Memory Messiaen e.V. (meetingpoint-memory-messiaen.eu)

Źródło: MEETINGPOINT MEMORY MESSIAEN e.V.

Unia Europejska Banner