Wspólne ćwiczenia OSP Ruszów i niemieckich strażaków – ochotników
Wspólne ćwiczenia OSP Ruszów i niemieckich strażaków – ochotników
Kategoria: Aktualności
15.04.2024
Godz: 12:15
Redaktor: Monika Pecov Monika Pecov
Drukuj

Na zaproszenie strażaków z Gminy Horka w Niemczech (FFW Horka, Biehain i Mückenhain) ruszowscy strażacy udali się na wspólne ćwiczenia strażackie na terenie zaplecza technicznego dworca kolejowego w Gorlitz.

Zajęcia podzielone były na dwie części. W pierwszej zapoznano się z zagrożeniami na terenie dużego warsztatu napraw taboru kolejowego, rozmieszczeniem różnego rodzaju systemów zabezpieczeń i wyłączników w szynobusach spalinowych oraz metodami i sposobami awaryjnego otwierania drzwi, jak również zabezpieczaniem pojazdu szynowego na torach. W drugiej części przedstawiono praktyczne ratowanie i ewakuację osób poszkodowanych w wypadku kolejowym. Zadanie podzielono na dwa epizody. Pierwszy obejmował ratowanie i ewakuację z wnętrza szynobusu, a drugi, znacznie trudniejszy, udzielenie pomocy i wydobycie osoby poszkodowanej znajdującej się bezpośrednio na torach pod szynobusem.

Wszystkie zadania wykonywane były wspólnie przez polskich i niemieckich strażaków, a język nie stanowił istotnej przeszkody w ćwiczeniach. Całość zakończyło podsumowanie i wspólny posiłek w remizie FFW Horka. OSP Ruszów już blisko 20 lat współpracuje na pograniczu z niemieckimi strażakami. Kolejne ćwiczenia, które odbędą się niebawem, będą miały miejsce po stronie polskiej.

Źródło: J. Droś – OSP Ruszów
Foto OSP Ruszów, J. Wilk

Unia Europejska Banner