Wycieczka uczniów ZSZ w Bogatyni w ramach programu Poznaj Polskę
Wycieczka uczniów ZSZ w Bogatyni w ramach programu Poznaj Polskę
Kategoria: Aktualności
9.10.2023
Godz: 12:47
Redaktor: Monika Pecov Monika Pecov
Drukuj

W dniach 28.09 – 01.10 br. uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych wzięli udział w wycieczce w ramach programu Poznaj Polskę. Uczniowie technikum udali się do Krakowa i okolic. Pierwszego dnia odwiedzili nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau – miejsce zagłady Żydów i Polaków. Dzień zakończyli wizytą w Muzeum Kościuszkowskim i wspinaczką na Kopiec Kościuszki, skąd rozpościerał się niesamowity widok na królewskie miasto.

Drugiego dnia odwiedzili krakowską dzielnicę Kazimierz. Zwiedzili m.in. Starą Synagogę, synagogę Remuh, Izaaka, bożnicę Kupa, cmentarz żydowski – Kirkut, a także plac Wolnica, oba ufundowane przez króla Kazimierza Wielkiego oraz kościół św. Michała Archanioła i Stanisława na Skałce. Dzięki uprzejmości i gościnności Muzeum Geologicznego PAN uczniowie wzięli udział w spacerze geologicznym, w wykładzie na temat zmian klimatycznych i w ukazaniu tajemnic Trójkąta Bermudzkiego.

Trzeci dzień uczniowie rozpoczęli od zwiedzania Muzeum Książąt Czartoryskich i “odwiedzili” Damę z gronostajem Leonarda Da Vinci . Zwiedzili również historyczny zespół miasta – Bramę Floriańską, Barbakan, Sukiennice i Kościół Mariacki. Następnie udali się na Wawel, gdzie zwiedzili komnaty królewskie, podziemia z grobami wielkich Polaków oraz wspięli się na wieżę, aby dotknąć serca Dzwonu Zygmunta. Dzień zakończył się odwiedzinami w grocie smoka wawelskiego.

Ostatni dzień to wyprawa do królowej polskich kopalni soli – Wieliczki. Wraz z panią przewodnik młodzież odwiedziła miejsce, w którym dzieje Ziemi nieustannie splatają się z historią człowieka. To także bezcenny zabytek przyrody i techniki, umieszczony w 1978 roku jako jedno z pierwszych dwunastu miejsc i obiektów na świecie na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Źródło: ZSZ w Bogatyni

Unia Europejska Banner