Za chwilę Sylwester i Nowy Rok – pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa
Redaktor: Monika Pecov Monika Pecov

W okresie noworocznym służbę na terenie miast i powiatów pełnić będzie więcej policjantów niż na co dzień, a wszystko po to, żeby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom oraz osobom przebywającym w naszym regionie. Wzmożone działania będą realizować między innymi funkcjonariusze ruchu drogowego, prewencji oraz pionu operacyjnego. Mundurowi reagować będą zdecydowanie na sytuacje, w których zostaną złamane przepisy prawa i bezpieczeństwo innych będzie zagrożone. Zadbajmy wspólnie o to, aby koniec bieżącego roku i początek nowego, był dla nas wszystkich bezpieczny. Gdy zdecydujemy się na kupno i odpalanie tzw. fajerwerków, stosujmy się bezwzględnie do wszelkich zasad bezpieczeństwa.

W okresie świąteczno-noworocznym zawsze wzrasta zainteresowanie zakupem tzw. fajerwerków, których odpalanie w noc sylwestrową, stało się niemal nieodzownym elementem wielu prywatnych spotkań towarzyskich i imprez o charakterze zorganizowanym. Mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców i osób przebywających w naszym regionie, dolnośląscy policjanci wyprzedzająco prowadzą działania prewencyjno-kontrolne. Cel to minimalizowanie zagrożeń związanych z zakupem m.in. petard i rac świetlnych, które nie zostały dopuszczone do sprzedaży na terenie naszego kraju i ich używanie może zagrażać.

Wzmożone działania realizują w tym czasie funkcjonariusze ruchu drogowego, prewencji oraz pionu operacyjnego. Mundurowi szczególną uwagę zwracają na wszystkie sytuacje, w których łamane są przepisy prawa i dochodzić może w związku z tym do sytuacji niebezpiecznych.

Policjanci prowadzą wzmożone kontrole trzeźwości kierujących, ale i wielu punktów działających doraźnie lub sklepów prowadzących sprzedaż środków pirotechnicznych.

Mundurowi apelują o to, żeby w noc sylwestrową ograniczyć używanie petard hukowych z uwagi na zwierzęta, dla których hałas i wystrzały mogą powodować traumatyczne przeżycia. Jeżeli jednak zdecydujemy się na fajerwerki, to bezwzględnie stosujmy się do zaleceń producenta.

Warto pamiętać o kilku poniższych zasadach, aby bezpiecznie wejść w Nowy Rok:

• zanim odpalisz petardę, zawsze zapoznaj się z instrukcją obsługi,
  • bezwzględnie zachowaj wszelkie środki ostrożności,
  • nigdy nie celuj w kierunku ludzi, zwierząt, budynków czy przedmiotów,
  • nie trzymaj petard, fajerwerków i innych materiałów pirotechnicznych w dłoniach, zwłaszcza po odpaleniu,
  • nie używaj petard, fajerwerków będąc pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających,
  • nigdy nie używaj fajerwerków ani petard w pomieszczeniach zamkniętych,
  • nie odpalaj petard i fajerwerków z okien, tarasów ani balkonów,
  • po nieudanej próbie odpalenia petardy – nigdy nie zapalaj jej po raz drugi!

Zadbajmy wspólnie o to, aby koniec starego roku i początek nowego, był dla nas wszystkich radosny oraz bezpieczny. Pamiętajmy, że w dużej mierze nasze bezpieczeństwo zależy właśnie od nas samych! Rozsądek i odpowiedzialność powinny nam towarzyszyć cały czas.

Żródło: Dolnośląska Policja