Zaangażowanie zgorzeleckich strażaków w Narodowy Program Szczepień
Zaangażowanie zgorzeleckich strażaków w Narodowy Program Szczepień
Kategoria: Aktualności
2.02.2021
Godz: 11:41
Redaktor: Kamila Kowalska Kamila Kowalska
Drukuj

Strażacy z powiatu zgorzeleckiego pomagają w transporcie osobom, które nie mogą we własnym zakresie dotrzeć do wyznaczonych punktów szczepień. Działania są prowadzone w ścisłej współpracy z koordynatorami, wyznaczonymi w każdej Gminie powiatu zgorzeleckiego.

W ramach ogólnopolskiej akcji szczepień przeciw COVID-19, strażacy zapewniają osobom transport pojazdami operacyjnymi spod miejsca zamieszkania do punktu szczepień i z powrotem. Zapotrzebowanie na transport ustalają Koordynatorzy Gminni i przekazują potrzeby w tym zakresie do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Zgorzelcu, skąd dysponowane są wyznaczone jednostki OSP lub PSP. W minionym tygodniu strażacy zrealizowali 3 takie transporty w powiecie zgorzeleckim: dwa w Gminie Sulików i jeden w Gminie Węgliniec.

Pod numerem 989 można uzyskać dostęp do bezpłatnej, całodobowej infolinii Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19, natomiast na stronach Urzędów Gmin znajdą Państwo kontakt do Koordynatorów Gminnych, gdzie można zgłaszać potrzeby w zakresie zapewnienia transportu do punktów szczepień.

Ponadto strażacy JRG Zgorzelec zaangażowani są także w transport płynów do dezynfekcji na potrzeby zgorzeleckich placówek oświatowych – w ubiegłym tygodniu dostarczyli z Wrocławia 6 palet środków do dezynfekcji. Bezpośrednią dystrybucję środków na terenie powiatu koordynują pracownicy PCZK w Zgorzelcu, a w akcję dostarczania płynów z magazynu PCZK do placówek oświatowych wspomagają strażacy OSP.

W ramach prowadzonych działań strażacy OSP zajmą się także dystrybucją materiałów informacyjnych na temat szczepień oraz profilaktyki COVID-19.

Bezpośrednią wymianę bieżących informacji zapewniają regularnie zwoływane cotygodniowe wideokonferencje, organizowane przez Starostę Zgorzeleckiego.

Źródło: gov.pl

Unia Europejska Banner