Zielono nam – Wykłady na Uniwersytecie Zielonogórskim
Zielono nam – Wykłady na Uniwersytecie Zielonogórskim
Kategoria: Aktualności
8.06.2022
Godz: 07:23
Redaktor: Monika Pecov Monika Pecov
Drukuj

Uniwersytet Zielonogórski w tym roku obchodzi swoje 20-lecie istnienia, uczelnia która kształci swoich studentów na 63 kierunkach 3 czerwca 2022 r. otworzyła swoje drzwi przed uczniami klas humanistycznych Liceum Ogólnokształcącego im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu.

Uczniowie zostali przywitani przez dr hab. Roberta Skobelskiego Dyrektora Instytutu Historii UZ oraz dr hab. Małgorzatę Konopnicką, która zapoznała uczniów z historią uczelni oraz przedstawiła atrybuty uniwersytetu. Miłośnicy historii mogli wysłuchać wykładu przygotowanego przez dr hab. Andrzeja Gillmeistera na temat historii Galii w okresie panowania Cesarstwa Rzymskiego.

Wędrówka po uniwersyteckim campusie doprowadziła licealistów do budynku biblioteki uniwersyteckiej. Biblioteka Uniwersytecka to zintegrowany systemem, otwarty na zmiany i potrzeby środowiska – hybrydowa biblioteka, która umiejętnie łączy w jeden wspólny kontekst ideę biblioteki tradycyjnej z nowoczesną przestrzenią cyfrową. Ostatnim punktem na uniwersyteckiej liście było Archiwum Państwowe. To niesamowite miejsce pełne tajemnic, odkryło dla nas swoje zbiory archiwalne, najstarsze pochodziły z XII-XIII wieku. Dzięki uprzejmości pracownika archiwum, uczniowie mogli przyjrzeć się z bliska eksponatom, które na co dzień przechowywane są w specjalnych pomieszczeniach konserwujących

Wisienką na torcie wyjazdu do Zielonej Góry było odwiedzenie Planetarium Wenus, które jest jednym z trzech na świecie, wyposażonym w ruchomą kopułę, pozwalającą zmieniać w czasie projekcji kąt nachylenia względem widowni. Planetarium wraz z Centrum Przyrodniczym tworzy Centrum Nauki Keplera.

Źródło: Liceum Ogólnokształcące im. Braci Śniadeckich

Unia Europejska Banner