Zmarł Ryszard Kosiński – zgorzelecki działacz społeczny
Zmarł Ryszard Kosiński – zgorzelecki działacz społeczny
Kategoria: Aktualności
30.07.2020
Godz: 11:18
Redaktor: Kamila Kowalska Kamila Kowalska
Drukuj

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że 27 lipca 2020 r. odszedł on nas Ryszard Kosiński, działacz społeczny, wieloletni Prezes Zarządu Oddziału Związku Inwalidów Wojennych RP w Zgorzelcu oraz  Zarządu Miejskiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

Ostatnie pożegnanie Ryszarda Kosińskiego odbędzie się na Cmentarzu Komunalnym w Zgorzelcu w czwartek 30 lipca o godz. 13:00

Ryszard Kosiński urodził się w Częstochowie 6 grudnia 1927 r.   Jako 15-latek został aresztowany przez Niemców i wywieziony do Oświęcimia jako więzień polityczny. Kolejny obóz, do którego trafił – Langenstein – Zwieberge – Ryszard Kosiński nazywał w swoich wspomnieniach superpiekłem.  W roku 1945 r. podczas tzw. marszu śmierci udało mu się uciec.

Do Polski wrócił w 1946 r. W Zgorzelcu zamieszkał w 1970 roku. Praca społeczna była dla niego najważniejsza. Przez blisko  30 lat działał jako prezes w Zarządzie Oddziału Związku Inwalidów Wojennych RP w Zgorzelcu oraz  Zarządzie Miejskiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Dzięki niemu i jego głębokiemu zaangażowaniu powołano  Społeczny Komitet Ochrony Miejsc Pamięci Narodowej, z pomocą którego zebrano część funduszy na renowację cmentarza wojennego II Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu.

Został odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim, Kawalerskim Orderem Odrodzenia Polski, Krzyżem Oświęcimskim, Medalem Pro Memoria, Medalem Miasta Zgorzelec, Medalem Zasługi dla Inwalidów Wojennych i Związku Kombatantów RP i BWP, Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.

„…Moim pragnieniem jest, by wojna była tylko nauką historii. By ludzkość na całym świecie zawsze żyła w pokoju.”

Unia Europejska Banner